Evropský parlament vyzývá k opakování druhého kola voleb na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin se ostře postavil proti požadavku ukrajinské opozice na opakování druhého, rozhodujícího kola prezidentských voleb. Na schůzce se svým ukrajinským protějškem Leonidem Kučmou současně varoval Západ před zasahováním do ukrajinské krize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

K opakování druhého kola prezidentských voleb na Ukrajině naopak vyzval Evropský parlament. Na rozpravu o rezoluci přitom mnozí přišli symbolicky s oranžovými šátky, aby dali najevo svou solidaritu s ukrajinskými demonstranty.

Parlament apeluje, aby se druhé kolo opakovalo ještě do konce roku, a to za účasti mezinárodních pozorovatelů. Kampaň, hlasování i sčítání hlasů musí odpovídat mezinárodním standardům. Europoslancům se také nelíbí obvinění ruského prezidenta Putina, že unie situaci zhoršuje, když vyjadřuje podporu právu ukrajinského lidu na demokratický právní proces.

Rusko nese podle rezoluce velkou odpovědnost za to, co se na Ukrajině děje. Parlament vyzývá další unijní instituce, aby daly ukrajinským úřadům jasně najevo, že pětadvacítka nebude tolerovat jakékoli násilí proti demonstrantům. Pokud by k němu došlo, mají být proti Kyjevu zavedeny sankce.

Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme