Evropský parlament vyzývá osmadvacítku k užší bezpečnostní spolupráci

Europoslanci vyzývají unijní státy k posílení vzájemné obrany. Reagují tak na výzvu Francie, která po teroristických útocích v Paříži požádala Evropskou unii o pomoc v boji proti takzvanému Islámskému státu. Všechny členské státy osmadvacítky přislíbily Francii spolupráci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius vystoupil v Evropském parlamentu | Zdroj: Reuters

Podle eurospolanců by spolu měla víc spolupracovat policie a další donucovací orgány jednotlivých členských států.

Pavel Poc z ČSSD zdůrazňuje, že stěžejní je sdílení informací mezi tajnými službami.

„Na základě analýz komise se zdá, že jedna z příčin toho, že se se povedlo teroristům, co se povedlo, byla značná neochota zpravodajských služeb vyměňovat si informace,“ uvedl Poc.

Europoslanci se mimo jiné shodli také na tom, že je potřeba také větší spolupráce se Severoatlantickou aliancí.

Francie o pomoc požádala loni v listopadu po útocích teroristů hlásících se k Islámskému státu, kteří v Paříži zabili 130 lidí.

Všech 27 ostatních členských států EU přislíbilo Francii přímou či nepřímou vojenskou podporu v zahraničních operacích v Sýrii i dalších oblastech. Český ministr obrany Martin Stropnický v této souvislosti řekl, že Česko by mohlo rozšířit svou vojenskou misi v Mali, kde Francouzi také působí.

ČRo, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme