Evropský parlament žaluje předávání osobních údajů do USA

Evropský parlament dal k soudu dohodu o poskytování osobních údajů do Spojených států. Americké orgány od března požadují osobní data o pasažérech letících do USA. Chtějí si tak zajistit větší ochranu svého vzdušného prostoru a zlepšit boj proti terorismu. Dokud se soud nevysloví, bude platnost dohody pozastavena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadlo ČSA | Foto: Jan Rosenauer

Evropská komise EP uzavřela s USA dohodu na pokyn členských států. Na jejím základě předávají letecké společnosti americkým úřadům do 15 minut po startu letadla na trase do USA až 34 údajů o každém pasažérovi. Zahrnují jméno, adresu, datum narození, telefonní číslo, čísla úvěrových karet, počet a váhu zavazadel a podobně.

Ačkoliv žaloba na Evropskou komisi kvůli předávání osobních dat prošla Evropským parlamentem rozdílem pouhých šestnácti hlasů, způsobí problémy. Pokud budou letecké společnosti nadále předávat soukromé údaje lidí, může na ně totiž kdokoliv podat žalobu. Jestli ale aerolinky předání dat americkým úřadům odepřou, USA jim za každého člověka mohou dát pokutu 6000 eur nebo jim odebrat přistávací práva.

Žaloba způsobí v Evropě zmatek, tvrdí komisař pro zahraničí Chris Patten. Poslanci, kteří pro žalobu hlasovali, ale tvrdí, že jen tak je možné vylepšit a ochránit občanská práva lidí v EU. Není možné obětovat svobodu na oltář amerických přání, řekl šéf Zelených Kohn Bandit. Poslancům se také nelíbí, že údaje mohou používat i CIA a FBI.

Obavy o případném zneužití dat cestujících Českých aerolinií, kteří míří do Spojených států, má i český Úřad pro ochranu osobních údajů. Kontroly v ČSA podle Úřadu pro ochranu osobních dat prokázaly, že společnost pasažéry neinformuje o poskytování jejich osobních údajů americké straně.

"Existují poměrně složité algoritmy, které z těch osobních údajů dokážou usuzovat třeba na náboženskou víru, zdravotní stav a podobně," upozornil ve vysílání Radiožurnálu šéf ochránců dat Karel Neuwirt. ČSA přiznávají, že americké straně určité informace o cestujících poskytují, odmítají však tvrzení, že na to cestující předem neupozorňují.

Milan Fridrich, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme