Evropský rok aktivního stárnutí upozorňuje na potřebu zapojit seniory do společnosti

‘S něčím novým se dá začít i na stará kolena. Starší lidé jsou zdrojem zkušeností a společnost obohacují‘. Takové vzkazy posílá lidem Evropský rok aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity. V zemích EU by se letos měly státní instituce, obce i podnikatelé zamyslet nad tím, jak seniory zapojit do aktivní společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senior v dopravě (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Morquefile, Alvimann

Evropská komise podporuje mediální kampaň pro takové projekty. Vyzývá také jejich autory a provozovatele, aby se o své nápady podělili na jejích webových stránkách.

„Využijme zkušenosti starších lidí. Vytvořme společnost pro všechny věkové skupiny,“ vyzývá například klip k Evropskému roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity vytvořený španělskou vládou.

Ukazuje příklad, jak se i staří lidé mohou pracovně realizovat, jak trávit čas a jak se udržet co nejdéle nezávislí na pomoci okolí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti k Evropskému roku aktivního stárnutí zjišťoval bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák.

Evropa stárne, dnes připadají na jednoho Evropana staršího 65 let 4 lidé v produktivním věku. Při současném demografickém vývoji to ale za 50 let už budou jen 2 vydělávající lidé na jednoho seniora.

Do důchodového věku přicházejí silné poválečné ročníky a Evropa se musí snažit o to, aby tito lidé zůstali co nejdéle soběstační a součástí aktivní společnosti.

„Hlavním cílem Evropského roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity je zvýšit povědomí o potřebě zapojit staré lidi do společnosti,“ říká mluvčí eurokomisaře pro sociální věci Cristina Arigho.

„Po celé Evropě existuje řada vynikajících projektů založených třeba na dobrovolné pomoci seniorům, aby se o sebe dokázali co nejdéle postarat sami. Jiné jsou zaměřené na soužití mladých a starých lidí na pracovišti nebo také na povzbuzení seniorů, aby z pracovního trhu neodcházeli předčasně a pracovali déle,“ vysvětluje.

Aktivní stárnutí a setrvávání v práci déle je podle mluvčí součástí evropských snah zvýšit zaměstnanost. „Všichni žijeme déle a jsme zdravější. Když třeba lidem nad 65 let vytvoříme dobré podmínky, budou pracovat déle, když se na to budou cítit. A takových je hodně. Jde nám také o to, aby se vytvářely podmínky pro to, aby staří lidé žili více samostatně a nebyli odkázáni na své okolí,“ přibližuje.

Příklady z Dánska a Německa

Cristina Arigho uvádí příklad projektu mezigenerační solidarity z Dánska, kde dobrovolníci pomáhají starým lidem co nejdéle bydlet samostatně a nespoléhat se na domy sociálních služeb. Pomáhají jim udržovat domácnost, chodí s nimi nakupovat nebo jim zkrátka jen dělají společnost.

Z Německa pochází další příklad projektu mezigeneračního soužití. Konkrétně sboru, ve kterém zpívají společně důchodci i mladí pěvci.

O nápady, jak zapojit starší občany do aktivní společnosti, se mohou jejich tvůrci podělit se zbytkem Evropy třeba prostřednictvím webové stránky Evropského roku aktivního stárnutí: europa.eu/ey2012.

Podle mluvčí eurokomisaře pro sociální věci Cristiny Arigho, očekává Evropská komise na konci tohoto roku od podnikatelské sféry, že si uvědomí, jakou roli hraje při využití pracovního potenciálu starých lidí.

Od vlád členských zemí Evropské unie a veřejných institucí čeká, že si dají závazky, jak přispívat k aktivnímu stárnutí Evropanů.

Pavel Novák, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme