Evropský soud může svým verdiktem zakázat název pomazánkové máslo

Soudní dvůr Evropské unie rozhodne o tom, jestli českým výrobcům zakáže používat označení pomazánkové máslo. O zákaz usiluje Evropská komise. Pokud jí soud vyhoví, budou napříště čeští spotřebitelé tento výrobek v regálech obchodů hledat pod názvem pomazánkový krém nebo třeba mléčná pomazánka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomazánka | Foto: Fotobanka PhotoRack

Na jednotném evropském trhu se totiž za máslo považuje jen výrobek, který obsahuje alespoň 80 procent mléčného tuku. V českém pomazánkovém másle ho ale je jen 31 procent.

Komisaři proto tvrdí, že jde o klamání zákazníka. Náměstek ministra zemědělství Martin Hlaváček to ale odmítá:

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporu s EK o pomazánkové máslo mluvil v Ranním interview náměstek ministra zemědělství Martin Hlaváček

„Jedná se o výrobek, který v žádném případě nemůže klamat spotřebitele; už tím, jaký je jeho charakter a také způsobem prodeje a prezentace. Neboť každý český spotřebitel ví, že si jednoduše nesplete máslo a pomazánkové máslo – už jenom z hlediska charakteru toho balení,“ řekl Hlaváček v Ranním interview.

Česko si před vstupem do Evropské unie nevyjednalo pro pomazánkové máslo výjimku a Evropská komise ho teď kvůli názvu výrobku zažalovala u evropského soudu. Česká strana takový postup považuje za diskriminační.

„V minulosti byly některým členským státům a výrobcům v těchto státech uděleny výjimky na výrobky, které neobsahují takový podíl tuku, zatímco pro nás, pro české producenty, tato výjimka byla zamítnuta. A to bylo také předmětem soudního sporu, jehož výsledek se dneska dozvíme,“ doplnil náměstek ministra zemědělství.

Pokud soudci dají Evropské komisi zapravdu, museli by producenti pomazánkového másla svůj výrobek přejmenovat. V opačném případě by Česku hrozila vysoká pokuta.

Česká vláda by se následně mohla pokusit vyjednat změnu evropských pravidel, která by další používání názvu pomazánkové máslo umožnila. To by ale zřejmě trvalo řadu let.

V případě zákazu pomazánkového másla chtějí jeho výrobci dál bojovat

Číst článek

Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme