Evropský soud pro lidská práva znovu odložil 'kauzu Jukos'

Evropský soud pro lidská práva se sídlem ve Štrasburku musel znovu odložit slyšení týkající se ropné společnosti Jukos. Bývalí manažeři Jukosu chtějí po ruském státu odškodné ve výši sto miliard dolarů za bankrot této firmy v roce 2006.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Chodorkovskij | Foto: Presscenter Mikhail Khodorkovsky

První slyšení v této věci se mělo konat dnes. Soud ho ale přesunul na 4. března kvůli nepřítomnosti ruských účastníků slyšení, profesora práva Andreje Buševa a vládního zástupce Georgije Matyjuškina. Jde už o třetí odklad způsobený ruskou stranou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O 'kauze Jukos' mluvil na Rádiu Česko komentátor Českého rozhlasu 6 a odborník na Rusko Libor Dvořák.

Iniciátory tohoto slyšení jsou manažeři Jukosu Michail Chodorkovskij a Platon Lebeděv, v současnosti oba věznění za údajné daňové úniky. Evropský soud ve Štrasburku v roce 2007 rozhodl, že Lebeděvovo zatčení bylo nelegální.

Ruska, jako členské země Rady Evropy, by se měl rozsudek týkat, podle komentátora Českého rozhlasu 6 a odborníka na Rusko Libora Dvořáka ale propuštění těchto vězňů není v žádném případě na pořadu dne:

"Ať bude to rozhodnutí jakékoliv, nebude to pro současnou ruskou moc relevantní. Štrasburské právo v Rusku prostě neplatí a ještě dlouho platit nebude. Pokud jde o Michaila Chodorkovského, tak jsem již koncem roku výslech takové povzdechnutí, že dokud bude Putin v nejvyšších státních funkcích, bude Chodorkovskij ve vězení. Je to Putinův soukromý vězeň a zároveň výstraha ostatním oligarchům."

Politicky motivovaný proces

Právníci Chodorkovského a Lebeděva opakovaně označují proces s nimi za politicky motivovaný. Podle nich se chtěl Vladimír Putin Jukosu zmocnit, aby zničil politického oponenta.

Ruský nejvyšší soud vynesl překvapivě před Vánoci podobný verdikt. Bývalý Lebeděvův právník Jevgenij Baru ale řekl, že to je ze strany Ruska pouze divadlo, že Rusko nemůže verdikt štrasburského soudu ignorovat, ale přitom Lebeděvovi to z vězení nepomůže.

Martina Mašková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme