Evropský soud zakázal zveřejňování příjemců zemědělských dotací

Evropský soudní dvůr zakázal zveřejňování jmén příjemců zemědělských dotací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: Emanuel Macoun

Seznam zemědělců, kteří pobírají dotace od Evropské unie, je ode dneška tajný. Rozhodl tak Velký senát Evropského soudního dvora.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Drtina informuje o rozhodnutí soudu ve Zprávách o čtvrté

Řešil spor mezi dvěma německými zemědělci a spolkovou zemí Hesensko. A dospěl k průlomovému závěru, který bude mít dopad na všechny členské státy unie.

Soudci poměřovali, jestli má přednost právo veřejnosti vědět, kdo a kolik peněz z veřejných prostředků pobírá, anebo právo fyzických osob na ochranu osobních údajů.

A zaujali překvapivé stanovisko, že v případě příjemců zemědělských dotací by se zveřejňování dat mělo u farmářů omezit. Soud v tomto smyslu zneplatnil příslušné evropské nařízení.

Na to už zareagovaly německé úřady a seznam příjemců dotací stáhly. A reagovat na to bude i Česko. Podle čerstvých informací, které mám ze zemědělského intervenčního fondu platí ode dneška stop stav a data o nových dotacích se už v seznamu neobjeví.

Milan Kopp, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme