Evropský soudní dvůr bude řešit kácení v Bělověžském pralese. V Lucemburku začíná první slyšení

U Soudního dvora Evropské unie začne v pondělí slyšení ohledně kácení v Bělověžském pralese. Polsko v něm pokračuje i přes předběžný soudní zákaz. Varšava tvrdí, že musí bojovat s kůrovcem. Svůj postoj budou přímo v Lucemburku obhajovat ministr životního prostředí Jan Szyszko a šéf polských Státních lesů Konrad Tomaszewski.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manipulace s pokáceným dřevem v polském Bělověžském národním parku, který má chránit Bělověžský prales | Zdroj: Reuters

Bělověžský prales je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Environmentální aktivista Tomek Zdrojewski ale ukazuje na jednu z mnoha hromad pokácených smrků. „Podle zákona je možné je pokácet jen když ohrožují veřejnost a i potom musí zůstat v pralese. Tady jsou ale kůly naskládané a připravené k odvozu a zpeněžení," vysvětluje pro Radiožurnál.

Na debaty není čas. Nenecháme tu kůrovce dál létat, hájí lesník kácení v polském pralese

Číst článek

Letos vůbec poprvé polské státní lesy používají při kácení i těžkou techniku. V těžbě dřeva pokračují, přestože to Polsku Soudní dvůr Evropské unie zakázal, dokud nevynese rozsudek. „Někdo by uvnitř Státních lesů musel přijít a říct: Páni lesníci, prosím zastavte všechny práce. Ale takový pokyn neexistuje," uvedl mluvčí polských státních lesů Jaroslaw Krawczyk.

Pokud Soudní dvůr Evropské unie dospěje k názoru, že kácením Polsko porušilo evropské právo, bude moci vyměřit Varšavě pokutu.

vid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme