Evropský soudní dvůr pokáral Česko za nepřijetí zákonů o rovnosti mužů a žen

Česko prohrálo spor u Evropského soudního dvora kvůli nepřijetí směrnice o rovnosti mužů a žen. Jde o rovné postavení obou pohlaví, ale také například nediskriminaci osob samostatně výdělečně činných oproti zaměstnancům v systému sociálního zabezpečení. Česku ale zatím v důsledku rozsudku nehrozí prakticky žádné sankce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paragraf modrý | Foto: Filip Rožánek

Evropský soudní dvůr v Lucemburku konstatoval, že Česká republika porušila povinnost převést do své legislativy směrnice z let 1986 a 96, které upravují rovné zacházení s pracovníky obou pohlaví v sociálním zabezpečení.

Zatím musí Česko pouze zaplatit náklady řízení v řádu několika tisíc eur. Větší postih by je čekal, pokud ani po rozhodnutí soudu nepřijme příslušné právní předpisy - například antidiskriminační zákon.

Pak by s ním Evropská komise zahájila řízení pro porušení práva a případ by mohla znovu posuzovat nejvyšší soudní instance Evropské unie. Pro Česko by to pak mohlo skončit vysokou pokutou.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme