Evropským filmem roku je rumunský 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny

Triumfem rumunské kinematografie skončilo v Berlíně udílení Evropských filmových cen. Prestižní ocenění za nejlepší film si odneslo drama 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny. Z vítězství se radoval i rumunský režisér tohoto snímku Cristian Mungiu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brandenburská brána

Brandenburská brána | Foto: de.wikipedia.org

Příběh dvou přítelkyň, které v komunistickém Rumunsku organizují tehdy přísně zakázanou interrupci, okouzlil nejen porotu na festivalu v Cannes, ale taky Evropskou filmovou akademii. Podle expertů by se rumunský film mohl v příštím roce taky vážně ucházet o Oskara.

Domácí favorit, Němec tureckého původu Fatih Akin, si nakonec odnesl cenu za scénář k filmu Na druhé straně. Nejlepšími herci se stali Britka Helen Mirrenová coby královna Alžběta II., a Izraelec Sasson Gabai, který upoutal ve snímku Návštěva kapely.

Cenu za celoživotní dílo letos dostal režisér Jean-Luc Godard, byť představitel francouzské nové vlny 60. let nemohl do německé metropole dorazit osobně.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme