Evropští a ukrajinští poslanci budou schvalovat asociační dohodu EU s Kyjevem

Europoslanci i členové ukrajinského parlamentu by podle očekávání měli schválit asociační dohodu mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Kvůli jejímu odmítnutí tehdejším ukrajinským vedením v zemi loni vypukly masové demonstrace, které nakonec vedly k pádu prezidenta Viktora Janukovyče. Poslanci na Ukrajině mají kromě toto na programu i jednání o budoucím statusu území na východě země, která v současnosti ovládají proruští separatisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: European Parliament

Na dohodě, k jejímuž podpisu by mělo dojít v poledne, jsou pro Ukrajinu klíčové zejména ekonomické části. Ty však nezačnou platit hned po schválení, ale až od roku 2016.

„Chceme tím vyjít vstříc hlavně námitkám Ruska. Všichni teď budeme mít víc času na to, abychom zmírnili možné obavy z ekonomického dopadu této dohody,“ řekla mluvčí Evropské komise Pia Hansenová.

Evropa by však mohla Ukrajině pomáhat už dřív, třeba tím, že by jí před vzájemným zrušením cel umožnila vyvážet do Evropské unie bez cel jednostranně. Takovou možnost by však musely země osmadvacítky nejdřív odsouhlasit.

Ukrajinští poslanci mají dnes na programu také jednání o statusu území, která ovládají proruští separatisté. Návrh zákona, který status východních území upravuje, předložil ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Zákon počítá mimo jiné s amnestií pro vzbouřence, s volným užíváním ruštiny a také na povstaleckých územích zaručuje mimořádné místní volby. Proruští separatisté návrh údajně zkoumají.

Hlasování se chystá v době, kdy mezi vládními a separatistickými jednotkami platí příměří. Přesto je slyšet střelba, bojovalo se například v okolí doněckého letiště.

Kolik obětí a raněných si tyto střety vyžádaly, je těžké ověřit. Celkem v důsledku konfliktu mezi vládou a vzbouřenci na východě Ukrajiny zemřelo přes tři tisíce lidí.

Vít Pohanka, Ondřej Houska, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme