Evropští finanční inspektoři posoudí případnou pomoc Řecku

Evropská unie podle slov jednoho z jejích představitelů nepomůže Řecku. Za vysoké zadlužení si prý můžou Řekové sami a Unie za ně nebude tahat kaštany z ohně. Italskému listu Il Sole 24 Ore to řekl člen bankovní rady Evropské centrální banky Jürgen Štark. Vysoká míra zadlužení stáhla Řecko až na samý pokraj státního bankrotu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký parlament, Atény

Řecký parlament, Atény | Foto: europa.eu

Situaci dnes přímo v Athénách posoudí delegace Evropské komise a Evropské centrální banky. Vyjádření Jürgena Starka ale napovídají tomu, že Řekové se budou muset postarat sami o sebe a od sedmadvacítky nemůžou čekat pomoc.

Podle Ondřeje Housky, bývalého zpravodaje Českého rozhlasu při Evropské unii, ale nelze na základě Starkova vyjádření jednoznačně usuzovat, že Unie Řecku v případě krize nepomůže. Houska to řekl na Rádiu Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem řeckých veřejných financí rozebrali redaktoři Ondřej Houska a Ivana Bernáthová na Rádiu Česko

"Ten hlas Jürgena Starka v italském deníku je prostě jedním z mnoha hlasů a to, jestli Evropská unie, respektive eurozóna, v případě státního bankrotu Řecku skutečně pomůže, nebo nikoli, rozhodně v posledku nebude záviset na Evropské centrální bance a Jürgenu Starkovi, ale bude to politické rozhodnutí."

Tím, kdo by takovou pomoc v rámci eurozóny mohl poskytnout, je přitom výhradně Německo. A už v únoru loňského roku tehdejší spolkový ministr financí prohlásil, že si Německo nemůže dovolit nechat padnout některý členský stát eurozóny.

Kouzlení s čísly v Aténách

Atény se objevily v čele vůbec nejhůř hospodařících států sedmadvacítky poté, co vyšlo najevo, že ještě před několika měsíci Řekové falšovali vlastní údaje o schodku veřejných financí. Když se loni na podzim ujala moci nová socialistická vláda, odhalila, že předchozí středopravicový kabinet víc než dvojnásobně podhodnotil schodek veřejných financí.

Podle finančních expertů Evropské unie Řecko dvouciferným schodkem státního rozpočtu ohrožuje stabilitu společné měny - eura. A proto dnes evropští finanční inspektoři přiletěli do Athén, aby se od řecké vlády dozvěděli, jaká konkrétní opatření ke snížení až 14procentního deficitu chystají.

Řecký ministr financí už vypracoval ekonomickou ,ozdravnou tříletku', která obsahuje řadu úsporných opaření. Měly by se zvednout spotřební daně u cigaret a alkoholu, ženy pracující ve státních službách by měly odcházet do důchodu ve stejném věku jako muži a snížit by se měly úřednické platy.

Program se také zaměřuje na lepší výběr daní. Řecko totiž patří k zemím s největšími daňovými úniky. Protože řecká vláda je od loňských podzimních voleb složena výhradně ze sociálních demokratů, tak nechce hýbat s daní z přidané hodnoty na potraviny a další běžné potřeby.

Také nehodlá více zdanit benzin a další ropné produkty, protože tam vidí další možná ohniska bouřlivých reakcí Řeků, kteří velice často demonstrují i kvůli méně kontroverzním změnám.

Ivana Bernáthová, Marika Táborská, Ondřej Houska, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme