Evropští intelektuálové varují před krachem EU

Více než devadesát evropských intelektuálů podepsalo manifest, který varuje před krachem Evropské unie. Signatáři vyzývají k vytvoření Evropy aktivních občanů a navrhují zavést takzvaný Dobrovolnický evropský rok, který by zaměstnancům v celé EU umožnil rok pracovat v jiné zemi Unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Hvorecký | Foto: Reinhard Maximilian Werner

Iniciátory manifestu jsou europoslanec Daniel Cohn-Bendit a německý sociolog Ulrich Beck. Mezi signatáři je Petr Pithart a také slovenský spisovatel Michal Hvorecký.

„Podepsal jsem ho proto, že se s ním dokážu ztotožnit, protože mám také pocit, že z médií a vůbec z veřejného diskurzu úplně vymizely nějaké pozitivní pohledy na Evropskou unii a vůbec na společnou Evropu,“ řekl Michal Hvorecký.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovenský spisovatel Michal Hvorecký mluví o manifestu varujícím před krachem EU ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Dodal, že zejména se ztotožňuje s názorem, že Evropu je potřeba přebudovat zdola, od občanů.

„A to je něco, na co se trochu zapomnělo, protože Evropa se ztotožnila s byrokracií, s Bruselem, s něčím, co je nám úplně vzdálené, s mocí. A přitom Evropu tvoříme my lidé, kteří v ní žijeme,“ vysvětlil slovenský spisovatel.

Evropa aktivních občanů, jak uvádí manifest, by podle jeho slov měla být postavena především na občanské společnosti a na podílu lidí na moci a při formování jejich vlastní přítomnosti a budoucnosti.

Podstatou Dobrovolnického evropského roku je podle Michala Hvoreckého to, aby občané Evropy lépe poznali svůj vlastní kontinent a vzájemně se sblížili.

Jan Richter, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme