Je rozhodnuto. Evropskou lidovou stranu povede do europarlamentních voleb Manfred Weber

Kandidátem evropských lidovců na příštího předsedu Evropské komise se stal německý europoslanec Manfred Weber. Za lídra strany pro evropské volby v příštím roce ho vybrali delegáti kongresu v Helsinkách. Bavorský politik v hlasování porazil bývalého finského premiéra Alexandera Stubba.

Helsinki (Aktualizováno: 14:32 8. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manfred Weber | Zdroj: Reuters

Kandidáta evropských lidovců na příštího předsedu komise vybíralo přes 700 delegátů kongresu v tajném hlasování. V Česku jsou členy TOP 09 a KDU-ČSL. V Helsinkách mají dohromady dvě desítky zástupců.

Weber nakonec získal téměř 500 z více než 600 odevzdaných hlasů.

Po vyhlášení jména vítěze zaburácela helsinskou kongresovou halou píseň One Vision od skupiny Queen a za jejích tónů přišel Manfred Weber na pódium oslavován svými podporovateli.

Znám váš region, vím, co Čechy trápí, říká uchazeč o post předsedy Evropské komise Weber

Číst článek

Spolustraníkům slíbil, že chce otevřít novou kapitolu pro lepší Evropu. Jako předseda komise nechce šířit zlobu a nenávist, ale optimismus a naději. Budoucnost unie podle něj není v nacionalismu, ale v solidaritě.

Také poražený kandidát Stubb evropské lidovce vyzval, aby Evropskou unii nevedli pomocí šíření nenávisti a strachu, ale přinášeli jí naději a řešení.

Debata bez střetů

Oba uchazeči o kandidaturu se utkali ve středu v jediné přímé půlhodinové debatě.

Shodli se mimo jiné, že Evropská unie musí důsledněji hájit vládu práva, svou vnější hranici a víc spolupracovat s Afrikou při řešení migrace.

Duel v zaplněném helsinském kongresovém centru ale postrádal jakékoliv střety a oba účastníci si opakovaně dávali za pravdu.

Od počátku favorizovaný německý europoslanec Weber chce jako případný šéf komise závazný mechanismus na dodržování vlády práva v členských státech.

O ní se v současnosti diskutuje hlavně kvůli dění v Polsku a v Maďarsku. Také bývalý finský premiér Stubb vyzval k tomu, aby se unie postavila na barikádu k obraně základních práv a svobod.

Svého lídra pro unijní volby v příštím roce už vybrali evropští socialisté. Povede je současný první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans z Nizozemska.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme