Evropští lídři jdou do dalšího kola tvrdého boje o peníze - summit začíná

Jak má Evropská unie hospodařit v letech 2007 až 2013, o to svedou dnes a zítra těžkou bitvu hlavy států a vlád pětadvacítky na summitu v Bruselu. Včera předsednická Británie prezentovala nejnovější vyjednávací balíček. Ten ale vyvolává zatím spíš negativní reakce. Naděje na dohodu nicméně zatím stále existuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

Posun v britském balíčku je oproti minulé verzi podle očekávání jen minimální. Londýn mírně navyšuje celkovou sumu, Unie by měla hospodařit v inkriminovaném sedmiletém období s výdaji v objemu 849,3 miliard eur.

To znamená, že Downing Street nováčkům přihazuje zhruba 2,5 miliardy eur. Nám by z toho připadlo dodatečných 200 milionů určených Praze. "Bonbonkem" pro Slováky je slib přispět na odstavení jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích a podobně také Litvě Londýn navrhuje dát peníze na elektrárnu v Ignalině.

Kromě toho se počítá s dalším usnadněním čerpání peněz z evropských fondů. Takové úlevy mají mít i Řecko a Portugalsko.

Hlavní novinkou je posun ve věci DPH. Z evropských peněz by mělo být možné hradit nevratnou daň z přidané hodnoty projektů. Rozdíl je v tom, že zatímco před týdnem se tato úleva týkala jen fyzických osob a nevládních organizací, teď se vztahuje na obce, regiony a další veřejné subjekty, které nejsou plátci DPH.

Česká vláda: dá se o tom jednat

Nejnovějším vyjednávacím balíčkem bychom se měli vážně zabývat, konstatuje vstřícně premiér Jiří Paroubek.

"Spokojený není nikdo nikdy, zejména pokud jde o peníze. A i kdyby byl, tak to neřekne, ale dá se říct, že už se to blíží mým představám," vyjádřil se Paroubek.

Objem peněz je sice nižší, než v červnu navrhovali Lucemburčané. Proti současné situaci ale nová finanční perspektiva pro nás přináší výrazné zlepšení. Ze strukturálních fondů a fondu soudržnosti by Česko získalo na hlavu částku blížící se deseti tisícům korun, zhruba 310 eur, což by mohlo být u nováčků nejvíc.

Stěžejní ovšem není absolutní suma, ale i to, abychom byli schopni tyto peníze skutečně čerpat, doplňuje ministr zahraničí Cyril Svoboda: "Ovoce je na stromě, potřebujeme mít ale také solidní žebřík, abychom mohli to ovoce česat."

Jinými slovy, na summitu půjde hodně o podmínky čerpání. V tomto směru naše diplomacie vítá hlavně posun ve věci DPH. Česko má kromě toho jeden specifický požadavek, který souvisí s výkonností naší ekonomiky.

O co jde, vysvětluje náš velvyslanec při EU Jan Kohout: "Výpočet obálky peněz pro nás se děje na základě několika parametrů. A jedním z nich je předpokládaný růst hospodářství během následující finanční perspektivy. Evropská komise a předsednictví pracují s údaji, které jsou podhodnocené. Čili kdyby se nám tam podařilo dostat data správná, došlo by k nárůstu finančních prostředků pro Českou republiku."

Reakce? Žádné nadšení

Summit se rozeběhne v šest večer. Jako vždy mu bude předcházet série nejrůznějších schůzek a jednání.

O dalším postupu se bude naše delegace radit s ostatními zeměmi Visegrádu už dnes dopoledne. Společná taktika se ale zřejmě nedá očekávat. Diplomaté připouštějí, že většinou ze začátku skupina má snahu o koordinaci. S tím, jak postupuje jednání, se ovšem většinou tato vůle tříští. Tak je tomu i tentokrát.

Zatímco my a Slováci preferujeme kompromis před dalším možným kolapsem jednání, protože na dalším zdržování bychom zřejmě tratili, Poláci dávají najevo, že budou bojovat velmi tvrdě. Premiér Kazimierz Marcinkiewicz prohlásil, že pokud se dokument nezmění, bude ho vetovat.

Pokud jde o staré členské země, nespokojené jsou například Francie a Itálie. Vadí jim hlavně to, že Británie nepřišla v posledním dokumentu s žádným posunem ve věci kontroverzní britské slevy.

Velmi kritická je Evropská komise. Její šéf José Barroso včera prohlásil, že ani nejnovější balíček jednoduše není dostačující. Rozhořčení jsou také mnozí europoslanci.

Například zpravodaj pro finanční perspektivu Reimer Böge bere britský dokument jako úmyslnou provokaci. Jak řekl, místo, aby Londýn vedl vážnou debatu o směřování Unie, jen rozděluje miliardy podle národních zájmů. Jde tak podle něj o 16 vánočních dárků pro 16 členských států.

Naděje ještě žije

Další vývoj teď bude záležet na interakci mezi samotnými evropskými lídry. Přes vlažné přijetí nejnovějšího vyjednávacího balíčku dohoda podle pozorovatelů úplně vyloučená není. Pokud by jednání opět zkrachovalo, výrazně by to mohlo prohloubit krizi, kterou Unie teď prochází.

Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme