Evropští lídři se nedohodli na změnách evropských smluv

Lídři zemí Evropské unie se zatím nedokázali dohodnout na podmínkách změny evropských smluv. Českému rozhlasu to řekl vysoce postavený diplomat. Přitvrzení pravidel pro hospodaření pomocí úpravy smlouvy mělo být přitom hlavním výsledkem schůzky v Bruselu. Eurozóna tak možná bude postupovat samostatně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy a Angela Merkelová přicházejí na pracovní večeři v rámci summitu EU. | Zdroj: Reuters

Evropská unie se nedokázala shodnout na tom, jak měnit evropské smlouvy, jak zajistit to, aby v eurozóně platila přísná pravidla pro hospodaření, která počítají například s automatickými tresty pro státy, které by se nadměrně zadlužovaly.

To by měla být pravidla pouze pro eurozónu, ale podle platných smluv by je musely schválit všechny evropské země, tedy i Česká republika.

Nedohoda je pravděpodobně kvůli tomu, že Velká Británie odmítá ustoupit a požaduje nějaké ústupky za to, že dá souhlas se změnou smlouvy.

Nastupuje tedy další možnost, o níž se právě teď podle diplomatů uvažuje, tedy že změny provedou jen země eurozóny, jen sedmnáct členských zemí platících eurem plus státy, které se k nim budou chtít dobrovolně připojit. To by znamenalo, že Česká publika by neměla možnost rozhodovat o změnách evropských smluv.

Ondřej Houska, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme