Evropští lídři se v Bruselu pohádali kvůli repatriaci Romů

Evropští lídři se na summitu v Bruselu ostře pohádali kvůli deportacím Romů z Francie. Francie v minulých týdnech vyhostila asi 1000 rumunských a bulharských Romů. Evropská komise Francii kvůli tomu pohrozila žalobou pro porušení evropského práva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit eurozóny v Bruselu. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy

Summit eurozóny v Bruselu. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy | Foto: Evropská komise

Summit Evropské unie se měl původně zabývat mimo jiné obchodními vztahy s Pákistánem a jinými body zahraniční politiky unie. Státníci se měli bavit o tom, jak posílí sankce proti státům, které by se v budoucnu nadměrně zadlužovaly, jako tomu bylo v případě Řecka.

Oproti původnímu záměru se do programu promítla roztržka mezi Paříží a Evropskou komisí, kvůli deportacím Romů z Rumunska a Bulharska, kteří se snažili usadit ve Francii.

Velmi prudká hádka se podle bulharského premiéra Bojko Borisova a některých diplomatů strhla mezi francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a předsedou Evropské komise José Barrosem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Houska a Pavel Telička komentují hádku v Bruselu.mp3

„Francouzský prezident Sarkozy si vzal slovo a velmi ostře se ohradil proti kritice, která z Evropské komise zazněla na adresu francouzských deportací Romů. Prohlásil, že to je nepřijatelné, a zdůraznil, že Francie bude v deportacích pokračovat, protože jedná podle evropského práva,“ popisuje podstatu sporu zpravodaj Radiožurnálu Ondřej Houska.

Vystoupení francouzského prezidenta nenechal bez povšimnutí šéf komise José Manuel Barroso, který hájil postup komise s tím, jedná ve shodě s evropskou legislativu.

Konflikt kolem vyhošťování Romů z Francie a otázky, jestli Francouzi neporušují evropské normy proti diskriminaci etnik nečekaně pronikl ze zákulisí na vlastní jednání summitu. Schůzku, která se měla primárně věnovat zahraniční politice a dopadům ekonomické krize na státní rozpočty, romská tématika zastínila.

Evropská komisařka pro justici Vivien Redingová vyhošťování dokonce nepřímo přirovnala k deportacím za druhé světové války, i když se za to později omluvila.

Názor českého premiéra Petra Nečase ostatní státníci nesdílejí

Také český premiér Petr Nečas uvedl, že Paříž může požadovat, aby cizí občané na francouzském území prokázali zdroj své obživy. Přímo k deportacím se ale vyjádřit nechtěl.

„Barroso prohlásil, že diskriminace národnostních menšin v Evropě je nepřijatelná. Byť to neřekl výslovně, můžeme to chápat jako potvrzení odhodlání komise pokračovat v prohlášení Redingové,“ dodal zvláštní zpravodaj na unijním summitu Ondřej Houska. Ondřej Houska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Summit 09-10 Nečas - Romové zabrali čas.mp3

Podle bývalého eurokomisaře, dnes bruselského konzultanta Pavel Teličky, je takto veřejně propíraný spor mezi Bruselem a velkou členskou zemí neobvyklý.

„Pokud dochází k porušení norem, je povinností EK vynucovat plnění, ať se jedná o Romy, Francii, nebo jiný problém či jinou zemi,“ říká Telička. V opačném případě by podle něj mohlo jít o nežádoucí precedens.

„Francie má plné právo vynucovat plnění svých právních norem, ty však musí být v souladu s unijními právními normami, musí respektovat své smluvní závazky. Pokud nejsou normy respektovány, komise musí konat. Emoce by měly jít v tomto případě stranou,“ soudí bývalý český eurokomisař Pavel Telička.

Ondřej Houska, Veronika Sedláčková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme