Evropští ministři zřejmě neschválí delší mateřskou dovolenou

Mateřská dovolená po dobu dvaceti týdnů zatím zřejmě zůstane pro Evropanky nedostupná. Europoslanci chtěli, aby se takto dlouhá mateřská, kdy by ženy pobíraly plat v plné výši, stala standardem ve všech členských zemích. Ministři sociálních věcí evropské sedmadvacítky s tím ale nesouhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miminko | Foto: stock exchange

Evropský parlament své přání jasně potvrdil, ministři se budou tématem mateřské dovolené zabývat v pondělí. Proti plánu se staví zejména Francie, Španělsko a Velká Británie. Oponenti se nejvíce bojí, že delší mateřská může mít za následek nižší zaměstnanost mladých žen.

Europoslankyně Zuzana Brzobohatá z ČSSD Radiožurnálu sdělila, že čeští sociální demokraté návrh podpořili. Názor české vlády, tedy ani ministra sociálních věcí, však nezná. Upozorňuje však, že v České republice by z hlediska délky nedošlo k žádné změně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Europoslankyně za ČSSD Zuzana Brzobohatá hovořila ve Světě o druhé Rádia Česko o evropské mateřské dovolené

Pokud ministři členských zemí odmítnou, sejdou se zástupci evropského parlamentu a rady v takzvaném dohadovacím řízení a potom návrh půjde do druhého kola.

Kdyby naopak ministři souhlasili, nastalo by desetileté přechodné období. „Českým maminkám by to mělo přinést větší finanční plnění po dobu mateřské a také povinnou otcovskou dovolenou. Záleží na otcích, zda ji chtějí čerpat, ale jestliže se rozhodnou, pak by ji měli čtrnáct dní plně hrazenou,“ seznamuje Brzobohatá s obsahem návrhu.

Evropská komise chtěla již v roce 2008, aby se mateřská dovolená prodloužila ze čtrnácti na osmnáct týdnů a aby ženy dostávaly po tuto dobu alespoň nemocenskou.

Brzobohaté se tento návrh nezdá dostačující. „Když jsem se nad tím zamýšlela jako matka dítěte, myslím si, že dvacet týdnů je opravdu minimum,“ tvrdí.

„Do té doby se započítává i doba před porodem a my jsme zohledňovali, že dovolená není jen kvůli miminku, ale také z hlediska zdravotního stavu matky. Myslím si, že když je šest týdnů před porodem, tak pak za čtrnáct týdnů po porodu by se maminka měla plně zotavit.“

Martin Křížek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme