Evropští novináři dostali v Laosu vysoký trest

Dva evropští novináři byli v Laosu odsouzeni k 15 letům vězení. Belgičan Thierry Falise a Francouz Vincent Reynaud byli obviněni z ilegálního držení zbraní a porušení předpisů. Spolu s nimi byl odsouzen i americký pastor laoského původu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dívky z Laosu | Foto: Robert Mikoláš

"Všichni tři jsou vinni v obou bodech obžaloby", tak zní rozsudek nad novináři, kteří byli na severu Laosu zatčeni už 4.června. Belgičan Falise, dřívější pracovník agentury Associated Press a současný reportér francouzského týdeníku L'Express i Francouz Reynaud, kameraman a fotograf na volné noze chtěli napsat reportáž o lidech kmene Hmong, kteří vedou ozbrojený odpor proti ústřední komunistické vládě v Laosu.

Americký duchovní, který byl spolu s nimi zadržen a odsouzen ke stejnému 15ti letému trestu, jim dělal tlumočníka, protože z kmene Hmong pochází. Podle nejmenovaných diplomatů všem přitížila skutečnost, že byli zatčeni v místě, kde byl zabit člen laoské ozbrojené stráže. O dalším osudu odsouzených se zatím spekuluje.

Lidé Hmong byli v minulosti najímáni americkými jednotkami a spolu s nimi bojovali ve Vietnamu proti komunistické armádě. Sporadický ozbrojený odpor vedou i proti komunistické vládě v Laosu, která se k moci dostala v roce 1975.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme