Evropští novináři stanou před soudem v Laosu

V Laosu má dnes začít soud se dvěma evropskými novináři. Belgičan Thierry Falise a Francouz Vincent Reynaud jsou obviněni z údajné spolupráce s bandity, kteří bojují proti ústřední komunistické vládě ve Vientiane. Západní diplomaté ale doufají, že oba žurnalisté budou ze země vypovězeni bez vynesení rozsudku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězný oblouk ve Vientiane

Francouzský kameraman a fotograf Reynaud a belgický reportér na volné noze Falise byli zadrženi už 4. června. Spolu s nimi byl zatčen americký pastor laoského původu a čtyři příslušníci kmene Hmong. Právě bojovníci tohoto horského kmene jsou podezřelí ze spáchání tří útoků na autobusy, k nimž došlo od února letošního roku a při nichž byly zabity čtyři desítky civilistů včetně zahraničních turistů.

Laoské ministerstvo zahraničí tvrdí, že evropští novináři se k rebelům připojili, navíc do země vstoupili na turistická, a nikoli novinářská víza.

Lidé Hmong byli v minulosti najímáni americkými jednotkami a spolu s nimi bojovali ve Vietnamu proti komunistické armádě. Sporadický ozbrojený odpor vedou i proti komunistické vládě v Laosu, která se k moci dostala v roce 1975.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme