Evropští politici a finančníci míří do Varšavy

V polské metropoli Varšavě dnes začne Evropský hospodářský summit. Politici a finančníci na něm mají diskutovat o budoucí podobě Evropské unie i Evropě mimo ni. Protesty proti summitu chystají odpůrci globalizace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský hospodářský summit ve Varšavě | Foto: Pavel Novák

Do Varšavy se sjede 16 prezidentů, 4 premiéři a několik set finančníků a obchodníků - převážně ze středo a východoevropských zemí. Z České republiky žádný politik pozvání na summit nepřijal.

Politici mají mluvit o obavách a nadějích spojovaných s rozšířením Evropské unie a o její nové podobě. Finančníci budou diskutovat například o kapitálových trzích, důchodových reformách a vytváření prostředí příznivého pro investice v Evropě.

Okolí hotelu Victoria, kde se jednání koná, je uzavřeno. O bezpečnost dbá 13 tisíc policistů. Varšavané se obávají protestů odpůrců globalizace. Věří ale také, že akce takového formátu pomůže městu zvednout jeho prestiž.

S napětím očekává průběh summitu varšavský primátor Lech Kaczyňski. "Zhluboka si oddechnu, když vše proběhne v klidu. V takovém případě může být summit pro Polsko i pro Varšavu přínosem," řekl Českému rozhlasu varšavský primátor.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme