Evropští politici chtějí kvůli hrozbě terorismu větší kontroly cestující ve vlacích

Ministři vnitra z několika zemí západní Evropy chtějí posílit kontroly cestujících v mezinárodních rychlících a na nádražích. Nástup do vlaku se tak možná brzy, podobně jako je tomu na letištích, neobejde bez důkladné prohlídky zavazadel a kontroly dokladů. Opatření mají za cíl snížit riziko teroristických útoků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnes opouštějí nádraží v Norimberku lokomotivy o poznání rychlejší | Foto: Klára Stejskalová

„Hrozba teroristických útoků v Evropě je velmi silná,“ uvedl francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Opatření by se měla týkat především mezinárodních rychlíků. V těch ministři zvažují zavést třeba povinné kontroly zavazadel a dokladů. Cestujícící budou možná také častěji potkávat společné hlídky policistů z těch zemí, kterými daný vlak projíždí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úvahy evropských politiků o posílení kontrol ve vlacích přiblížil zpravodaj ČRo Ondřej Houska

Politici to prý však s kontrolami nechtějí přehnat. „Kdyby policie kontrolovala každý pohyb lidí, bylo by to vlastně vítězství teroristů,“ zdůraznil německý ministr vnitra Thomas de Maizière.

Kontroly by neměly znamenat přílišné omezení svobody pohybu v rámci EU. To unijní země nechtějí dopustit.

„Posílení kontroly je možné, aniž by se kvůli tomu musela měnit pravidla o volném pohybu v rámci schengenského prostoru,“ řekl Českému rozhlasu Marc Pierini z výzkumného centra Carnegie Europe. K zavedení kontrol na hranicích podle něj není důvod.

Úvahy o posílení kontrol reagují na nedávný případ z Francie, kdy cestující mezinárodního rychlíku na poslední chvíli zastavili ozbrojeného mladíka, který se chystal začít střílet.

Experti však upozorňují, že vlaků a cestujících, kteří je používají, je příliš mnoho a případnému teroristickému útoku prý zabránit nelze.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme