Evropští politici si v Polsku připomněli konec druhé světové války

Na poloostrově Westerplatte u Gdaňsku si evropští politici připomněli konec druhé světové války. Českou republiku zastupoval prezident Miloš Zeman. Do Polska přijel také generální tajemník OSN Pan Ki-mun nebo prezident Evropské rady Donald Tusk.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Westerplatte se konal slavnostní akt u příležitosti oslav konce druhé světové války

Na Westerplatte se konal slavnostní akt u příležitosti oslav konce druhé světové války | Zdroj: ČTK

„Evropa musí být silná,“ prohlásil gdaňský rodák Tusk při diskuzi v Evropském centru Solidarity. Jinak podle něj nemůže bránit morální hodnoty a prosperitu, které se dnes těší.

Pan Ki-mun zase připomněl, že Organizace spojených národů povstala z popela druhé světové války. Mezinárodní společenství včetně Evropské unie se proto podle něj musí zasazovat o to, aby se podobný konflikt nemohl opakovat.

Nejdelší potlesk ovšem sklidil ukrajinský prezident Petro Porošenko. Ve svém projevu potvrdil odhodlání Ukrajiny čelit agresi a prosazovat evropské hodnoty.

Prezident Zeman vysvětlil, že chápe svou přítomnost na oslavách v Polsku jako přirozenou povinnost hlavy českého státu: „Protože je to vyjádření solidarity s těmi, kdo jako první na Westerplatte bojovali s nacistickým Německem.“

Konec druhé světové války si v Gdaňsku připomínali den před hlavní evropskou oslavou a dva dny před ruskou oslavou. „Myslím si, že rozdíl jednoho nebo dvou dnů je naprosto bezvýznamný,“ dodal Zeman.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme