Evropští pozorovatelé zůstanou v Gruzii o rok déle

Evropská unie bude mít své pozorovatele v Gruzii i v roce 2010. Mise členských zemí Unie na Kavkaze dohlíží na příměří mezi Gruzií a Ruskem; obě země spolu loni vybojovaly několikadenní válku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gruzie - území

Gruzie - území | Foto: ČRo

Evropští pozorovatelé v Gruzii zůstanou nejméně do září příštího roku. Jsou jedinou mezinárodní misí na Kavkaze, protože Moskva odmítla prodloužit mandát pozorovatelů z OSN a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Mise Unie se ale nedostane do separatistických regionů Jižní Osetie a Abcházie. Ty jsou podle mezinárodního práva součástí Gruzie, ale po loňské válce vyhlásily nezávislost.

Rusko na mezinárodní scéně vystupuje jako protektor obou oblastí a evropské pozorovatele do nich odmítá vpustit; i přesto, že s tím po loňské válce souhlasilo.

Čtěte také:
Jižní Osetie propustila dva zadržované pozorovatele OBSE
Kreml uznal nezávislost Jižní Osetie a Abcházie
Ruský parlament vyzval prezidenta k uznání Abcházie a Jižní Osetie
Kreml podporuje nezávislost Abcházie a Jižní Osetie
Jižní Osetie se vyslovila pro nezávislost

Milan Kopp, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme