Evropští socialisté odsuzují deportaci Romů

Francii dnes opustilo 283 rumunských Romů. Francie přiznala, že od začátku letošního roku už vrátila zpět do země původu 8313 Romů. Loni jich bylo necelých 10 tisíc. Evropská unie se svou reakci dlouho váhala. Nakonec nařídila prověření situace ve Francii eurokomisařka Redingová a ozvaly se také některé frakce poslanců Evropského parlamentu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové se musejí vrátit do Rumunska.jpg

Romové se musejí vrátit do Rumunska.jpg | Zdroj: ČTK

Socialisté kritizují to, že země, která dala světu heslo „volnost, rovnost bratrství,“ se vydala na takto politováníhodnou cestu.

Podle bruselského zpravodaje Pavla Nováka socialisté tvrdí, že zátah na romské tábory podniká administrativa prezidenta Sarkozyho proto, aby si zvýšil upadající popularitu.

„Akce ve Francii se nedají jen tak přejít,“ uvedl předseda socialistické frakce Martin Schulz, který dodal, že se scény jako ve Francii už nesmějí opakovat. Konzervativci a lidovci zatím vyčkávají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák popisuje reakce zástupců EU na situaci ve Francii ve Stalo se dnes.mp3

Evropská komise dostala pozvánku ministra pro přistěhovalectví Erica Bessona na rokování o situaci v Paříži 6. září. Účastnit se má Francie, Itálie, Británie, Německo, Španělsko a Řecko, ale například Rumunsko a Bulharsko pozvánku nedostaly.

Evropská komise si s reakcí na zásahy francouzských úřadů dávala načas. Podle Pavla Nováka sehrály svou úlohu prázdniny, kdy komise nezasedá, ale i to, že je Francie je velký a rozhodující stát, který má spolu s Německem v EU hlavní slovo, a tak bylo třeba postupovat obezřetně.

„Francii se může prominout to, co by jiným státům neprošlo. To, co si může Francie dovolit by si Česko nebo Slovensko rozhodně dovolit nemohlo,“ dodává bruselský zpravodaj Pavel Novák.

Aneta Vojtěchová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme