Evropští turisté zajatí při výpravě na Saharu jsou na svobodě

Jedenáct evropských turistů a osm jejich egyptských průvodců je po týdnu v zajetí neznámých ozbrojenců na Sahaře volných. Oznámily to egyptské úřady a potvrdily i vlády evropských zemí, odkud turisté pocházejí. Cizince přepravil vojenský letoun do bezpečí do Káhiry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pouštní krajina na jihozápadě Ebypta | Zdroj: ČTK

Pět Italů, pět Němců a jeden Rumun padlo do rukou únosců patrně 19. září při výpravě terénními auty v poušti na jihu Egypta u hranice se Súdánem. V oblasti planiny Gilf Kebír turisté tábořili a plánovali podívat se do jeskyní, proslavených prehistorickými malbami.

Únosci požadovali téměř devět miliónů dolarů (asi 146 milionů Kč) výkupného. Peníze prý měla dodat německá vláda. Egyptské sdělovací prostředky uvádějí, že propuštění rukojmích už bylo na spadnutí.

Včera ale na únosce zaútočila súdánská armáda a šest, tedy plnou polovinu, jich zabila. Vojenská hlídka údajně narazila poblíž libyjské hranice na bílý terénní automobil, ve kterém jelo osm ozbrojených mužů. Nereagovali na výzvy k zastavení, a proto vojáci zahájili palbu. Při ní zahynulo šest mužů z auta , zbylí dva se vzdali.

Není tedy jasné, jestli Němci skutečně zaplatili. Egypt ale tvrdí, že únosci byli prostě zlikvidování.

Drama se patrně odehrávalo celkem ve čtyřech afrických státech. Po únosu v Egyptě byli turisté odvlečeni do Súdánu. Pak se objevila zpráva, že jsou v Libyi a nakonec byli údajně zahnáni do Čadu. Podle súdánské vlády patřili únosci k odštěpenecké organizaci Povstalci z Dárfúru.

Únosy zahraničních turistů jsou v Egyptě neobvyklé. Pro tamní vládu, která si zakládá na bezpečnosti cizinců, byl jejich únos nepříjemnou událostí. Turistický ruch je pro Egypt jedním z nejdůležitějších zdrojů finančních příjmů.

Břetislav Tureček, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme