Evropští vydavatelé novin vyzvali ke zmírnění 'náhubkového' zákona v Česku

Evropská asociace vydavatelů novin dnes vyzvala české poslance, aby definitivně schválili zmírnění takzvaného náhubkového zákona. Úprava už prošla v Poslanecké sněmovně prvním čtením.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noviny | Foto: Fotobanka stock.xchng

V prohlášení vydaném v Bruselu asociace označila schválené změny za první krok k opětnému sladění české legislativy s mezinárodními zvyklostmi.

"Minimem je dovolit zveřejnění policejních odposlechů, jestliže je to ve veřejném zájmu. Měly by být také zmírněny extrémní tresty za porušení zákona," uvádí se v prohlášení.

Asociace ho vydala v souvislosti se zítřejším projednáváním novely zákona v ústavněprávním výboru české Poslanecké sněmovny.

Zákon teď mimo jiné zakazuje zveřejňování informací o podezřelých a obviněných během trestního řízení a zveřejňování informací z policejních odposlechů. Platí od 1. dubna. V případě jeho porušení hrozí až pět let vězení a maximálně pětimilionové pokuty.

Jana Šmídová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme