Evropští vysokoškoláci se bouří proti reformám ve školství

Demonstrace studentů v Londýně vyvrcholila zatčením 150 lidí. Tento měsíc protestovali proti návrhu vládní koalice na zvýšení školného na univerzitách v Anglii už potřetí. Ve srovnání se studentskými stávkami jinde v Evropě, třeba ve Francii nebo v Itálii, jsou ale protesty v Anglii méně násilné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti protestují také v ulicích Athén.jpg

Studenti protestují také v ulicích Athén.jpg | Zdroj: ČTK

Důvodů je několik. Hlavní z nich je ten, že nová koaliční vláda konzervativců a liberálních demokratů je stále ještě poměrně populární, zvláště vzhledem k finančnímu debaklu, z něhož Britové viní předchozí labouristickou vládu, která byla u moci 13 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

O studentských bouřích v Evropě v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Politici koaliční vlády usilovně vysvětlují, že zvýšení školného ze tří tisíc liber ročně na trojnásobek nastane až za dva roky. Studenti na to reagují méně hlučně a méně násilně než například v Itálii nebo ve Francii také proto, že se poučili z demonstrací v minulosti.

Včera byla v Londýně už celá řada menších demonstrací na různých místech, nikoli jen na Trafalgarském náměstí.

Angličtí studenti také těžce nesou, že oni školné platit musí, kdežto skotští studenti školné neplatí. Ve Skotsku dokonce neplatí školné ani občané Evropské unie.

Protesty v Itálii proti univerzitní reformě

Také v Itálii protestují univerzitní studenti kvůli univerzitní reformě. Tu už schválila poslanecká sněmovna, teď ji ještě čeká hlasování v senátu.

Ve dnech, které předcházely jejímu schválení, se demonstrace vystupňovaly a studenti okupovali univerzity a také zablokovali často na mnoho hodin nádraží a dálnice. V Římě a v Miláně došlo k ostrým srážkám studentů s policií.

Dnes je ale situace klidná, nicméně pokračuje okupace univerzit. Z velké části je to protest čistě politický, namířený proti vládě Silvia Berlusconiho.

Reforma nepřináší žádné zvýšení poplatků. Výše poplatků už delší dobu závisí na jednotlivých univerzitách, kde vládne silný nepotismus. Pro univerzitní kariéru má větší váhu příbuzenský vztah než schopnosti uchazeče. Nadaní studenti nemají šanci a odcházejí do zahraničí.

Reforma by měla mimo jiné donutit univerzity, z nichž některé mají stomilionové dluhy, hospodařit šetrněji se státními dotacemi. Mělo by se také skoncovat s katedrami a kurzy s méně než desítkou posluchačů a podobně.

Vědunka Lunardi, Milan Kocourek, Michaela van Erne, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme