Evropu paralyzoval mráz. Heathrow ruší lety, v Německu zamrzlo Labe

Velká Británie hlásí kvůli špatnému počasí komplikace v letecké dopravě – londýnské letiště Heathrow ruší kvůli počasí 30 procent letů. Potíže má také Francie, kde přišla na řadu přísná úsporná opatření. V Německu se na zamrzlém Labi zastavila lodní doprava. Napříč kontinentem kvůli mrazům přibývá také obětí. Těch je už na 300.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arktické mrazy sevřely také ruskou metropoli Moskvu | Zdroj: Reuters

Přívaly sněhu i mráz mají zasáhnout celou Anglii, nejhorší situace se očekává hlavně ve střední a jižní části. Podle předpovědí by jen v okolí Londýna mělo napadnout asi 15 cm sněhu.

Provozovatel Heathrow, jednoho z nejrušnějších evropských letišť, proto zrušil 30 procent letů. Byly prý vybrány tak, aby opatření pocítilo co nejméně cestujících.

Další londýnské letiště Gatwick plány zatím nemění. Cestující nicméně upozorňuje, aby si u svých leteckých společnostech i na letišti dopředu situaci ověřili.

Francie přijímá kvůli mrazu řadu opatření

S vlnou mrazů se jen těžko vypořádává Francie. Hlavně na západě země musí lidé šetřit elektrickou energií.

Ve Francii je teplota pod bodem mrazu dokonce i v oblastech, kde nikdy nemrzne. V souvislosti s extrémně nízkými teplotami přijala vláda řadu opatření.

Snaží se, aby o život nepřišel ani jeden bezdomovec, otevírána jsou proto zvláštní centra, kam se mohou lidé bez domova uchýlit.

K zákazu jízdy kamionů na jihu země se také přidala opatření na úsporu elektrické energie, provoz výrazně snížilo metro v Rennes a o víkendu jsou rušeny takřka všechny fotbalové zápasy amatérských soutěží. Není vyloučeno, že budou zrušeny i některé zápasy první ligy.

Mrazy by měly ve Francii ustupovat až v druhé polovině příštího týdne.

Sníh a mráz ve francouzském Lille | Foto: Reuters

V Německu zamrzlo Labe

Na Labi se utvořily tak silné kry, že od Magdeburgu směrem k Hamburku je řeka absolutně nesplavná. Uzavřený byl průmyslový přístav. Také čluny říční policie musely zůstat v přístavu.

Mrazy si mezitím v Německu už vyžádaly pět obětí. V Berlíně narůstá počet míst, kde se charitativní organizace snaží poskytnout provizorní přístřeší lidem bez domova. Vůbec nejnižší teplotu letošní zimy minus 28 stupňů naměřili v Oberstdorfu. Podle německých meteorologů ale v úterý bude ještě mrazivěji.

Krutá zima paralyzuje Evropu. S přívaly sněhu se nyní potýká například i Srbsko nebo Bosna. Sníh překvapil také Italy, kde kolabovala doprava. Zavřené zůstaly některé památky, včetně římského Colosea.

Mrazy dál sužují i Česko

Silné mrazy sužují i Česko. Podle meteorologů by ale měly pomalu slábnout. Míň než 30 stupňů bylo tentokrát jen v Šindelové na Sokolovsku. Výraznější oteplení ale přijde až v polovině února.

Mráz také stále přidělává starosti železničářům. Na trati Havlíčkův Brod - Veselí nad Lužnicí nejezdily vlaky, ráno tam praskla kolej. Města stále budují provizorní noclehárny pro bezdomovce.

Za poslední týden v Česku umrzlo už 17 lidí.

Jan Šmíd, Klára Stejskalová, Lubica Bergmanová, Libor Procházka, Matěj Skalický, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme