Evropu pohlcuje fašismus, píší turecká média po diplomatické roztržce s Nizozemskem

Zahraniční noviny téměř po celé Evropě řeší spor mezi Nizozemskem a Tureckem. To trvá na omluvě kvůli zákazu vstupu pro dva turecké ministry do Nizozemska. Oba politici chtěli přesvědčovat své krajany, aby v tureckém referendu hlasovali pro zavedení prezidentského systému. Úřady jim to ale nedovolily s odůvodněním, že by mítinky posílily napětí před tamními parlamentními volbami. „Nizozemsko je jen další zemí, která dokazuje, že se nacismus vrací do Evropy,“ píše se třeba v pondělním vydání tureckého deníku Daily Sabah.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční noviny řeší spor mezi Nizozemskem a Tureckem.

Zahraniční noviny řeší spor mezi Nizozemskem a Tureckem. | Zdroj: Reuters

Hurriyet Daily News tvrdí, že Ankara ještě nikdy nebyla v takové pozici. Napětí mezi Evropou a Tureckem se podle deníku nebezpečně vyhrocuje. Nikdy se nestalo, aby některá z evropských zemí zakázala vstup šéfovi turecké diplomacie. A ještě nikdy se nestalo, aby člena turecké vlády eskortovala na hranice policie jako „nežádoucí osobu“

Je smutné se dívat, jak se po staletí budované diplomatické vztahy obou zemí hroutí kvůli tomu, že se turečtí politici snaží vést v Evropě kampaň před referendem, uvádí deník. Podle něj je ale taky smutné dívat se na to, jak selhává evropská diplomacie. Politici by spolu měli komunikovat a situaci zbytečně nevyhrocovat, tvrdí turecký Hurriyet Daily News.

'Do Evropy se vrací nacismus'

Turecký server Daily Sabah je mnohem radikálnější. Tvrdí, že Evropu pohlcuje fašismus. V Evropě žije sedmimilionová menšina Turků, kteří mají stále turecký pas a mohou tak hlasovat o osudu země svého původu. To je z pohledu čtvrtečního referenda významný počet voličů.

Deník píše, že možnost vysvětlit svůj názor těmto lidem dostali jen ti, kteří bojují proti změnám ústavy, které turecká vláda navrhuje. Naopak její zastánci tuto možnost nemají.

Nizozemská vláda podle deníku svými posledními činy ukázala, že předchozí kritika za její fašistické tendence byla na místě a možná byla ještě mírná. Nizozemsko je jen další zemí, která dokazuje, že se nacismus vrací do Evropy, uvádí Daily Sabah. Tomu by podle něho měli politici zabránit.

Nizozemský Volkskrant zase chválí názor Nizozemska. Píše, že se země nemá nechat zahnat do kouta výhružkami. Turecko se snaží řešit situaci z pozice síly a to podle autora článku nemůže vést k ničemu dobrému. Deník taky oslovil několik odborníků na turecký politický systém a ti upozorňují, že změna ústavy, o které budou Turci ve čtvrtek hlasovat, je velmi kontroverzní. Výrazně totiž posiluje pravomoci prezidenta a může tak zemi změnit v zásadě na autoritářský režim.

'Nad síly a možnosti'

Roztržku mezi Tureckem a Nizozemskem řeší i noviny v Německu, kde žijí v současnosti miliony Turků. Deník Die Welt otiskl komentář jednoho z nich – muže, který se z Turecka přistěhoval do Berlína a otevřel si tam malý obchod. I on kritizuje tureckého prezidenta Erdogana. Podle něho se jen snaží vyhrotit situaci a vyvolávat nacionalistické nálady.

V Německu je ale potřeba pravý opak. Pokud chtějí Turci v zemi dlouhodobě žít, měli by se integrovat a respektovat kulturu a pravidla této země. To mimo jiné znamená i bojovat za demokracii, píše Die Welt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung upozorňuje na to, že spor mezi Nizozemskem a Tureckem už vyvolal i reakci Berlína. Německý ministr financí Wolfgang Schäube oznámil, že diplomatické spory komplikují hospodářskou pomoc Turecku. Podle deníku je tak možné, že celý spor bude mít ještě další pokračování.

„Nad síly a možnosti.“ To je titulek komentáře slovenského deníku Sme. Podle něho si Evropa nemůže dovolit, aby se kvůli diplomatické roztržce zhroutila dohoda, kterou uzavřela s Ankarou. Ta zamezuje přílivu dalších běženců do Evropy. Zhroucení tohoto „migračního paktu,“ jak o něm deník Sme píše, nemůžou chtít ani evropští politici. Na kontinentu je totiž takzvaný „supervolební rok.“

Už tento týden budou hlasovat o složení parlamentu Nizozemci, Francouzi brzy vyberou nového prezidenta a na podzim budou parlamentní volby v Německu. Zhroucení dohody s Tureckem by v takové situaci znamenalo pro mnoho politiků velký problém, tvrdí deník Sme.

Petra Vintrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme