Evropu postihl další útok vyděračského softwaru. Terčem byla i ruská agentura Interfax

Rusko, Ukrajinu, Německo i Turecko postihl nový kybernetický útok za pomoci vyděračského softwaru. Program nazvaný Bad Rabbit uzamkl počítače některých médií či dopravních prostředků a za odblokování žádal výkupné. Útok je podobný květnovému šíření vyděračského viru WannaCry, napsal ve středu server listu The Independent.

Moskva/Berlín/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hacker. Ilustrační foto.

Hacker. Ilustrační foto. | Foto: flickr.com | Zdroj: Flickr

Většina obětí útoku je v Rusku, tvrdí ruská antivirová společnost Kaspersky Lab. Software, takzvaný ransomware, se do počítačů zřejmě dostal prostřednictvím napadených webů některých ruských médií.

Zasažena byla mimo jiné zařízení ruské tiskové agentury Interfax, ale také například informační systém letiště v ukrajinské Oděse či platební systém kyjevského metra.

Vyděračský virus napadl i stovky počítačů v Česku. Za odšifrování chtějí hackeři 300 dolarů

Číst článek

V Česku se škodlivý program zatím masivně nerozšířil. „Zatím nemáme informace, že by byla Česká republika zasažena masivně, výskyt je v jednotkách případů, ale poměrně dynamicky se to rozvíjí, všechno dál sledujeme," sdělila mediální zástupkyně antivirové společnosti Sophos Zuzana Záhorová.

Společnost Kaspersky Lab uvedla, že program je cíleným útokem, podobným viru Petya (exPetr) a WannaCry, které si před časem vynutily dočasné uzavření řady nemocnic, továren a podniků po celém světě.

Bad Rabbit zablokoval zasažená zařízení a za jejich uvolnění žádal výkupné ve virtuální měně bitcoin, které v přepočtu činilo zhruba 4800 korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme