Evropu sužují rekordní vedra, Britové hlásí nejteplejší červnový den za 41 let

Tropické teploty ve středu dál sužovaly značnou část Evropy. Ve Francii přesáhly 37 stupňů Celsia a meteorologové hovoří o nejvyšších červnových teplotách za mnoho let. V Británii byla středa dokonce nejteplejším červnovým dnem od roku 1976. Na londýnském letišti Heathrow bylo naměřeno 34,5 stupně Celsia. V Portugalsku hasiči pokračovali v lokalizaci lesních požárů, které hrozí také ve střední Evropě, informovala agentura AFP.

Londýn/Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Francii tropické teploty panují od neděle a vydržet by mohly přinejmenším do čtvrtka. Především na jihozápadě, v centrální části a na východě země ve středu rtuť teploměrů pokořila hranici 37 stupňů Celsia.

Vedra v Česku přetrvají do čtvrtka, ve většině krajů hrozí riziko vzniku požárů

Číst článek

Nejvyšší teploty ve středu odpoledne francouzské meteorologické stanice zaznamenaly v Le Mans, Toussus-le-Noble a Vélizy-Villacoublay (37,4 stupně Celsia) a také na pařížském letišti Orly (37,1 stupně).

Francouzské úřady zřídily bezplatnou telefonní linku pro osoby nejvíce ohrožené vysokými teplotami, především pro seniory. V Paříži a na jejích předměstích jsou otevřeny parky dvacet čtyři hodin denně, aby se mohli lidé ochladit v zeleni.

V Británii byla středa nejteplejším červnovým dnem od roku 1976, kdy byl zaznamenán britský teplotní rekord pro tento měsíc: 35,6 Celsia. Na londýnském mezinárodním letišti Heathrow ve středu naměřili 34,5 stupně.

Dostihy mění dress code

Absolutní teplotní rekord v Británii padl právě v roce 1976. V Cheltenhamu 3. července toho roku zaznamenali 35,9 stupně Celsia. Nynější vlna veder se zatím projevila tím, že v některých částech Británie teploty překročily hranici 30 stupňů už pátý den v řadě.

Kvůli vedru dokonce organizátoři koňských dostihů v Ascotu, kde mezi diváky tradičně patří královna Alžběta II., uvolnili přísné předpisy pro oblékání. Podle místních meteorologů by se mohly teploty, které se nad 30 stupňů vyšplhaly už v sobotu, nad třicítkou udržet až do čtvrtka, což by bylo v červnu nejdéle od roku 1995.

Také v Nizozemsku, kde se rtuť teploměrů pohybuje kolem 35 stupňů, by měly teploty klesnout ve čtvrtek. Riziko vzniku požárů je v hraničních oblastech s Belgií na nejvyšším stupni.

Vídeň bez grilování

Kolem 35 stupňů se teploty pohybují také v Rakousku, kde vedra vydrží přinejmenším ještě týden. Vídeň už zakázala oblíbené grilování ve veřejných parcích. Omezení kvůli nebezpečí vzniku lesních požárů platí už od úterý v několika spolkových zemích, ve středu se k nim přidalo Tyrolsko. Mezi třiceti a pětatřiceti stupni naměří v následujících dnech také na mnoha místech hornatého Švýcarska.

V Německu bude vlna veder kulminovat ve čtvrtek. Na jihozápadě země naměří až 38 stupňů. Odpoledne se pak na severu země mají vyskytovat silné bouřky s deštěm i s kroupami.

Nejvyšší teploty tradičně panují na jihu Evropy. Ve Španělsku by mohly až do neděle teploty dosahovat 40 stupňů. V Itálii by mohla být aktuální vlna veder nejhorší za posledních 15 let. Teploty tu jsou o osm stupňů vyšší než průměrně v červnu. V Miláně ve středu naměřili 39 stupňů Celsia. V Řecku se naopak drží teploty v červnovém průměru: v Aténách se ty středeční vyšplhaly na 29 a v Soluni na 30 stupňů Celsia. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme