Evropu sužují vražedná vedra

Nebývalá horka, která sužují celý Apeninský poloostrov, si vyžádala další oběti. V severní a střední Itálii, kde teploty stoupají až k 40 stupňům Celsia, zemřelo následkem vedra a dusna nejméně 16 lidí. Francie kvůli horkému počasí vyhlásila už třetí stupeň ohrožení pro více než třetinu země

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vyschlé koryto Pádu | Foto: ČTK/AP

V Itálii může být obětí ještě mnohem víc, především mezi starými lidmi, kteří žijí osamoceně. Na tísňovou linku 118 stále volají lidé, kteří mají dýchací a srdeční potíže. Meteorologové slibují, že od zítřka by se mělo ochlazovat a také pršet. To ale zřejmě nepomůže zemědělcům zachránit úrodu. Začátkem července má přijít další vlna veder.

V Boloni včera stávkovali dělníci v Ducati Moto. V továrně bylo totiž nesnesitelné horko, a klimatizaci měli pouze úředníci v kancelářích.

Francouzská vláda vyhlásila kvůli vedrům už třetí stupeň ohrožení pro více než třetinu země a vyčlenila 180 milionů eur na zdravotní zajištění ohrožených osob. Ve Francii nikdo nezapomněl na rok 2003, kdy v důsledku veder zemřelo na 15.000 lidí.

Předseda francouzského Svazu lékařů záchranných služeb hodnotí kriticky zejména situaci v mnoha nemocnicích. V nemocničních pokojích bylo na některých místech naměřeno až 37 stupňů Celsia. Dosud jsou z Francie hlášeny tři oběti na lidských životech.

Jan Šmíd, Marika Táborská, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme