Evropu zasáhla vedra z Afriky. Španělé budou kvůli horku hrát fotbal v noci

Třetinu Francie zasáhly rekordně vysoké teploty. Úřady se mají na pozoru, aby se vyhnuly tragickým následkům veder z roku 2003. Tehdy na dehydrataci a přehřátí zemřely tisíce lidí. Extrémní horka trvají na Pyrenejském poloostrově, což se promítlo i do začátku španělské fotbalové ligy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří Pařížané si africká vedra užívají | Foto: ČTK/AP

Současná vedra, dosahující více než čtyřiceti stupňů, vyvolává horký vzduch proudící ze severní Afriky.

Zatímco u někoho může velké teplo vyvolat malátnost a apatii, francouzskou vládu vybudilo k činnosti.

I když vlna veder možná nebude tak vyčerpávající jako před devíti lety, ministerstvo zdravotnictví nehodlá riskovat.

Kromě dalších preventivních opatření vyzvalo starší lidi, aby se pravidelně hlásili rodině a v případě potřeby neváhali požádat o pomoc.

Také ve Španělsku teploměry ukazují i více než 40 stupňů a ani v noci neklesnou pod 25. A to poznamenalo i začátek tamní fotbalové ligy.

Dva víkendové i zbývající pondělní zápas prvního ligového kola se totiž odehrají až ve 23 hodin večer. Důvodem odsunutí začátku utkání do nezvykle pozdních hodin jsou prý extrémně vysoké teploty. Části fanoušků se však tento argument nezdá.

Myslí si, že pravým důvodem nočních zápasů jsou zájmy televizních společnostní. Fotbalové příznivce mrzí, že když zápasy končí až po půlnoci, nebudou moci vzít na stadiony své děti.

Extrémní vedra mají ve Španělsku trvat minimálně do konce srpna.

Jitka Malá, Ľubica Zlochová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme