Evropu zasáhlo mrazivé počasí - sníh je i v Marseille a Soluni

Sníh a mráz - tak se dá v těchto dnech jednoduše popsat počasí v celé Evropě. Nejnižší meziroční teploty naměřili jak na severu, tak na jihu Evropy. Například v Německu padl meziroční teplotní rekord. Včera v noci meteorologové naměřili minus 43,6 stupně, a to ve Funtensee v okolí Berchtesgadenu. Hůř ale zimu prožívají na jihu Evropy. Například ve Španělsku je podle místních nejkrutější zima za posledních 50 let. I v jinak sluncem zalité Neapoli a v Bari na jihu Itálie napadl sníh a už třetí den jsou teploty kolem minus osmi stupňů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sníh v řecké Soluni | Zdroj: ČTK

Poprašek sněhu pokrývá lodě v přístavu jihofrancouzského letoviska Marseille a včera teprve mohly opět začít demontážní práce na vyhořelém madridském mrakodrapu Windsor. Přerušeny byly právě kvůli špatnému počasí. Silné sněžení ochromilo ráno provoz také na severu Řecka. V přístavním městě Soluň jsou mimo provoz všechny autobusové linky, vyučování ve školách odpadlo. Podle místní policie jsou silnice sjízdné jen se sněhovými řetězy.

Také u nás se teploty stále pohybují hluboko pod bodem mrazu. Například na Kvildě na Šumavě dnes amatérský meteorolog Karel Titel naměřil -31 stupňů Celsia. "Vylézá sluníčko, kopce jsou pod ním, to ten půlstupínek dá. Letos už bylo víc, před 14 dny bylo více než - 34, takže rekord zatím ne, i když do konce týdne se může stát leccos."

Sníh a mráz už dělají problémy i v dopravě. Zima o sobě dává pořádně vědět například v Jeseníkách. Tamní cestáři mají plné ruce práce se sněhovými jazyky a řidičům doporučují jízdu se zvýšenou opatrností. Kromě jazyků mohou totiž při svých cestách narazit i na závěje. Dvě silnice se kvůli nim museli na Jesenicku už uzavřít. Devět vozovek uzavřeli silničáři v okolí Jindřichova na Bruntálsku. Vlivem silného nárazového větru silnice zafoukává prachový sníh. Cestáři zatím netuší, kdy se jim podaří silnice zprovoznit. Podle nich na silnicích zůstaly stát i některé autobusy. Drobné problémy mají také silničáři na Novojičínsku, kde se začaly tvořit sněhové jazyky, a to hlavně na Odersku. Obdobná je situace i na Opavsku a jazyky se začaly tvořit také v okolí Vyšních Lhot na Frýdecko-Místecku.

sníh překvapil přístaviště v Marseille | Foto: ČTK/AP

Markéta Kaclová, Hana Hikelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme