Evropu zaskočil sníh a silný vítr. V Británii zůstávají zavřené školy, v Calais vítr odvál trajekt

Britské ostrovy zasáhlo nebývale chladné počasí a sníh, který o víkendu ochromil dopravu. Stovky škol ve Spojeném království zůstanou v pondělí zavřené. Silné sněžení a vítr zastavily i železniční dopravu v Německu. V Calais odvál vítr na mělčinu trajekt se stovkami cestujících.

Londýn/Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odvátý trajekt se snažily odtáhnout dva remorkéry, ale ty nebyly dost silné. Přijel proto jeden větší | Foto: Pascal Rossignol | Zdroj: Reuters

Londýn zažil v neděli největší sněhovou nadílku za posledních pět let. Sníh způsobil chaos na silnicích i ve veřejné dopravě. Ulice lemovala odstavená auta na letních pneumatikách. Ve Walesu napadlo až 28 cm sněhu a noční teploty padají až k minus patnácti stupňům. Meteorologové varují, že sníh a led zůstanou na britských silnicích i během pondělka.

Počasí v Evropě

V Německu byly uzavřené některé regionální železnice nebo vysokorychlostní trať mezi Kolínem nad Rýnem a Frankfurtem nad Mohanem.

Ve francouzském Calais silný vítr odvál na mělčinu trajekt se třemi stovkami cestujících. Záchrana trvala několik hodin. „Vítr tu loď odfoukl ke břehu a ty malé remorkéry ji nedokázaly odtáhnout zpět, nebyly dost silné. Proto poslali z Dunkerku větší remorkér, který nás odtáhl pryč,“ potvrdil pasažér Keith Ellis.

Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Většina cestujících se podle přepravní společnosti ještě večer dostala do Británie, někteří ale přespali v Calais.

U německých Cách spadl na dětský kolotoč patnáctimetrový strom. Pět lidí bylo zraněno. V rakouském Bad Gasteinu v neděli zabila lavina jednoho muže. Varování před lavinami platí ve francouzských Alpách, ale třeba i v polských Tatrách.

„Vrstva nového sněhu je podle tatranského záchranného centra nestabilní. Na strmých svazích se podle centra může snadno lavinu utrhnout. Polští záchranáři proto turisty nabádají k předběžné opatrnosti. Výlety v takových podmínkách jsou podle nich nebezpečné. Varování před silným větrem neplatí jen pro hory, ale pro celý jih země,“ popisuje varšavský zpravodaj Radiožurnálu Viktor Daněk.

Jaromír Marek, Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme