Evropští lidovci pozastavili členství Orbánovu Fideszu. Nemůže hlasovat ani navrhovat kandidáty do funkcí

Evropská lidová strana pozastavila členství maďarské vládní straně Fidezs premiéra Viktora Orbána. Oznámil to předseda sdružení téměř 50 evropských stran Joseph Daul. Kvůli pozastavenému členství ztrácí Fidezs právo účastnit se schůzí bloku a hlasovat na nich.

Brusel (Aktualizováno: 20:10 20. 3. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán a příznivci strany FIDESZ

Viktor Orbán a příznivci strany FIDESZ | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Postih byl schválen poté, co k němu vyzvalo 13 členských stran kvůli údajnému porušování principů právního státu stranou vládnoucí v Maďarsku. Orbán podle agentury DPA rozhodnutí přivítal jako dobrý krok, „protože zachoval jednotu“.

Rozhodnutí padlo při hlasování delegátů členských stran Evropské lidové strany na shromáždění v Bruselu.

Schválené pozastavení členství podle Daula zahrnuje neúčast na schůzích strany, odebrání hlasovacího práva a také práva navrhovat kandidáty do funkcí, napsal Reuters. Agentura DPA zároveň poznamenává, že se tímto řešením odvrátil odchod Orbánovy strany z Evropské lidové strany.

‚Informační kampaň‘

Maďarská vláda také musí podle usnesení „okamžitě zastavit nepravdivou kampaň namířenou proti Evropské unii.“ Volební lídr lidovců Manfred Weber to označil za tvrdé, ale jasné řešení. Fideszu hrozilo úplné vyloučení ze strany. Sám Viktor Orbán s pozastavením členství souhlasil.

Obvinění, že na plakátech šířil nepravdivé informace, ale odmítl. „Nikdy jsme kampaň proti Junckerovi nevedli. Byla to informační kampaň o plánech Evropské komise,“ řekl. Rovněž potvrdil, že Fidesz nadále podporuje Weberovu kandidaturu na předsedu Evropské komise. Nové šéf unijní exekutivy bude vybírán na základě výsledků květnových voleb do Evropského parlamentu.

Člen německé CSU Manfred Weber před hlasováním podle Reuters podpořil pozastavení členství Fideszu do výsledku posouzení situace právního státu v Maďarsku. Toto přezkoumání by měl provést výbor vedený bývalým předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuyem.

Orbán už dříve prohlásil, že debata o tom, zda jeho strana do EPP patří, může skončit tak, že z ní Fidesz odejde. O dalším spojenectví na evropské úrovni by pak v první řadě jednal s polskou vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), známou odmítáním migrace a kritickým postojem vůči Bruselu. PiS je v současnosti spolu s českou ODS nebo britskými konzervativci členem skupiny Evropských konzervativců a reformistů.

Viktor Daněk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme