Exarcibiskup Bezák nesmí do médií. O důvodech zákazu Vatikán mlčí

Odvolaný trnavský arcibiskup Robert Bezák se už nesmí vyjadřovat pro média. Zakázala mu to vatikánská Kongregace pro biskupy. Bezáka odvolal loni v červenci bývalý papež Benedikt XVI. Po zákazu nesmí Bezák natáčet ani duchovní okénko pro slovenskou televizi TA3.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odvolaný slovenský arcibiskup Róbert Bezák | Zdroj: ČTK

Od února natáčel Robert Bezák pro televizi asi dvouminutové promluvy, odvysílat se stihly jenom tři, další zastavil zákaz z Vatikánu. Bezák se v relaci vůbec nevyjadřoval k aktuálním otázkám církve, mluvil spíš o situaci ve společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pozadí zákazu mediálních vystoupení pro bývalého arcibiskupa mluvi slovenský publicista Imrich Gazda

Mnohem třaskavější obsah měly rozhovory, které Bezák poskytl médiím loni v prosinci. Tehdy zveřejnil pocity ohledně svého odvolání. Vatikán ho přitom loni v létě požádal, aby s médii nekomunikoval.

O tom, proč populární arcibiskup skončil ve funkci, se pouze spekuluje. Podle některých názorů Bezák vadil svým neformálním vystupováním na veřejnosti, podle jiných příliš hluboko pátral po nejasném financování trnavské arcidiecéze.

Populární i zatracovaný

„Robert Bezák začal využívat některá média jako svou alternativní kazatelnu a zveřejňoval v nich svá duchovní zamyšlení,“ domnívá se slovenský publicista Imrich Gazda.

Jak uvedl, slovenská veřejnost si osvojila interpretaci, že za Bezákovým odvoláním je jeho tvrdý přístup k jeho předchůdci Jánu Sokolovi a jeho pomocným biskupům a odhalení podezřelých finančních transakcí.

„Tyto věci se dokonce ocitly na stole slovenské prokuratury,“ poznamenal Gazda. Podle jeho slov si média svým způsobem odvolaného arcibiskupa adoptovaly.

Varhany | Foto: Fotobanka Stock.xchng

„V jednom průzkumu veřejného mínění před prezidentskými volbami, které budou na Slovensku v příštím roce, se jeho jméno dokonce objevilo na prvním místě, a to i před populárním premiérem Robertem Ficem, o jehož kandidatuře se rovněž mluví.“

„Je zjevné, že zatímco lidé mimo církev vnímají Bezáka pozitivně, věřící jsou v této věci rozděleni. Část z nich, kteří s ním zpočátku sympatizovali, ho po jeho předvánočních kritických mediálních vystoupeních začali vnímat trochu negativně. Jako někoho, kdo na veřejnosti pere špinavé církevní prádlo,“ míní Gazda.

Milan Kopp, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme