Exekuce českých obrazů kvůli Diag Human neplatí, rozhodl soud

Exekuce tří českých uměleckých děl kvůli miliardovému sporu Česka s firmou Diag Human je podle rakouského soudu neplatná. Soud ve Vídni tak vyhověl odvolání České republiky. Dospěl k závěru, že dva obrazy a plastika mají imunitu výsostně kulturního majetku, který není určen k prodeji.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diag Human - ilustrační obrázek

Diag Human - ilustrační obrázek | Foto: Emanuel Macoun

Podle ministra kultury Jiřího Bessera je ale možné, že soudy v dalších státech by mohly rozhodnout jinak. „Je to skvělá zpráva. Ale musíme být velice obezřetní. V každé zemi k tomu budou soudy přistupovat jinak. Mluvil jsem dnes s právníky, kteří v tomto zastupují český stát a doporučím i nadále obezřetnost,“ okomentoval rozhodnutí rakouského soudu ministr kultury Jiří Besser.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr kultury Jiří Besser v odpoledních Ozvěnách dne.

Jeho slova potvrzuje i právník a odborník na mezinárodní arbitráže Vladimír Balaš. „O tom, jestli může být exekuován majetek v jiných státech, rozhodují orgány v daných státech. A můžou se na to dívat jinak. I když s velkou pravděpodobností by asi postupovaly stejně, ale není to jasné,“ poznamenal Balaš.

Advokát Tomáš Sokol, který ve sporu s Diag Human zastupuje ministerstvo zdravotnictví, řekl, že rozhodnutí by mělo přinést určité uklidnění. Pokud nabude právní moci, Rakousko by mělo díla vrátit a zabavení dalších by u našich jižních sousedů hrozit nemělo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Právník a odborník na mezinárodní arbitráže Vladimír Balaš v pořadu Stalo se dnes.

"Exekuční výrok byl zrušen s tím, že je možné se proti tomu odvolat. Nedá se říct, že by to bylo definitivní, ale poukaz, který tam je, na respektování majetkové imunity státu je z mého pohledu docela silný,“ prohlásil Sokol.

Majetková imunita státu

Sokol upřesnil, že podle rakouského soudu je nutné respektovat majetkovou imunitu státu. „Vychází z obyčejového práva respektování státního majetku, který není předmětem běžných občanskoprávních transakcí. Navíc je Rakousko signatářem mezinárodní smlouvy která princip povyšuje na princip mezinárodní smlouvy. Ta sice ještě nenabyla účinnosti, nicméně lze předpokládat, že když už ji Rakousko signovalo, bude se jí také nějakým způsobem řídit.“

Do kategorie majetkové imunity státu, který není určen k prodeji, mohou spadat různé sbírkové předměty, které mají hodnotu pro daný stát. U nás například korunovační klenoty. „Mohou to být předměty, které mají vědecký, historický nebo kulturní význam,“ upřesnil Balaš. Mezi tento majetek spadá i další, který slouží k výkonu vládnutí, svrchovanosti státu.

Podle právního zástupce Diag Human Jana Kalvody poskytne firma soudu vyjádření rakouských právníků, které oprávněnost exekuce potvrzují.

Spor sahá do 90. let

Soud ve Vídni v květnu vydal na majetek českého státu exekuční rozhodnutí. Firma na zpracování krevní plazmy, která vede letitý arbitrážní spor s Českou republikou, navrhla exekucí zabavit obrazy malířů Emila Filly a Vincence Beneše a bronzovou plastiku sochaře Otto Gutfreunda.

Případ Diag Human sahá až do začátku 90. let, kdy tuzemský resort zdravotnictví odmítl svěřit zpracování krevní plazmy společnosti Čechošvýcara Josefa Šťávy, který pak začal žádat odškodnění za ušlý zisk. Kauza nakonec skončila u rozhodčího tribunálu a ten v roce 2008 rozhodl, že český stát musí firmě Diag Human zaplatit víc než 8 miliard korun.

Vláda se odvolala, podle druhé strany ale nesprávně, a protože s námitkou společnost neuspěla u tuzemské justice, obrátila se na rakouský soud. Ten se údajně usnesl, že rozhodnutí z roku 2008 platí a Josef Šťáva může získat své peníze i prodejem státního majetku.

Viktorie Hošková, Jan Richter, Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme