Ostatky staré pět i třicet let. Týmy OSN odkrývají masové hroby v Iráku kvůli testům DNA

Týmy vedené OSN zahájily exhumace obětí takzvaného Islámského státu v Iráku. V hromadných hrobech u vesnice Kočo mohou ležet stovky lidí z komunity Jezídů. Agentura AFP píše, že islamisté na tomto etniku nejspíš spáchali genocidu. Exhumační práce, které navštívil i irácký prezident Barham Sálih, v neděli probíhaly i v Samawě.

Kočo/Samawa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odkrývání hromadného hrobu v irácké Samawě. | Foto: Essam al-Sudani | Zdroj: Reuters

Ostatky poputují do laboratoří v Bagdádu na testy DNA. Nejméně desítky rodin tak po pěti letech zjistí osudy svých příbuzných.

Vesnice Kočo má za sebou masakr podobný vyhlazení Lidic. V roce 2014 tam teroristé popravili všechny muže a ženy odvlekli. V zajetí takzvaného Islámského státu se z nich většinou staly služky a sexuální otrokyně.

Němka z Islámského státu měla nechat utýrat za pomočení matrace pětiletou dívku. Hrozí jí za to doživotí

Číst článek

Vesnice měla před válkou dva tisíce obyvatel, teď je ale vybydlená. Teroristé nutili Jezídy, aby přijali islám. Etnikum má přitom vlastní víru, která je kombinací křesťanství, judaismu a některých východních náboženství.

Irácký prezident Barham Sálih v neděli navštívil exhumační práce taky v irácké Samawě. Technici tam odkrývají hroby Kurdů, které nechal povraždit režim někdejšího prezidenta Saddáma Husajna. Podle agentury Reuters měly masakry Kurdů v 80. letech skoro 200 tisíc obětí.

„Irák nesmí zapomenout na zločiny Saddáma Husajna a nedovolí, aby se jeho strana vrátila,“ řekl Sálih. Během tohoto vyvražďování stoupenci Husajnova režimu používali chemický plyn, ničili vesnice a zavírali Kurdy do táborů. „Zabil je, protože nesouhlasili s jeho režimem a protože chtěli žít svobodně a důstojně,“ myslí si Salih, jeden z Kurdů, který se zúčastnil nedělního odkrývání hrobů.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme