Exilová univerzita v litevském Vilniusu dává Bělorusům naději na změnu systému

Běloruští studenti neztrácejí naději, že budou jednou žít v normální demokratické zemi. Chce to ale čas, než se dočkají změny režimu. Běloruské posluchače exilové univerzity podpořil i premiér Petr Nečas. Vysoká škola, kterou před lety běloruské úřady uzavřely, dnes sídlí v litevském Vilniusu. Návštěvy evropských politiků tady vítají s otevřenou náručí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti (ilustrační foto)

Studenti (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Evropská humanitní univerzita je azylem pro běloruské studenty. Například i pro ty, kteří museli opustit běloruské vysoké školy kvůli účasti na protirežimních demonstracích. Béžová budova stojí na okraji Vilniusu.

Student žurnalistiky Ihar Kyrijenko ukazuje zázemí univerzity. Devadesát pět procent studentů zde tvoří Bělorusové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Exilovou běloruskou Evropskou humanitní univerzitu v litevském Vilniusu navštívil Petr Vavrouška

„Když jsem tady začínal studovat, tak jsem si říkal, že se už do Běloruska nevrátím. Ale dnes si myslím pravý opak. Chci využít zkušenosti, které jsem tady v Litvě získal," říká mladý Bělorus a míří na přednášku českého premiéra Petra Nečase.

„Já jim především chci sdělit, že poselství svobody je něco, na co by neměli zapomínat. Jsou to lidé, kteří toho mohou ve své zemi hodně změnit. Myslím si, že Bělorusko má dobrou budoucnost, a ta je dána i mladou generací, která mimo Bělorusko vyrůstá," říká český premiér.

Přednáškový sál je skoro plný.

„Pro mě je důležitý už samotný fakt, že tak důležití politici se u nás zastaví. To znamená, že Bělorusko není Evropě lhostejné. Je to naděje, že se u nás situace taky změní," říká studentka práv Maryja Sljaptsova.

Český premiér studentům běloruské exilové univerzity říká, jak je důležitá svoboda a pomoc státům, které touží po demokratickém režimu.

Návštěvy zahraničních politiků jsou pro studenty přínosem

„Takové návštěvy jsou hodně důležité pro studenty. Váš premiér si prošel změnou z totalitního do demokratického systému. Řada našich studentů věří, že je to potká i v Bělorusku," dodává vicerektor exilové univerzity Darius Udris.

Evropská humanitní univerzita v litevském Vilniusu hlavně dává mladým Bělorusům šanci poznat život v demokratické zemi.

„Myslím si, že rozhodnutí přitáhnout do Litvy studenty z Běloruska bylo správné. Vzdělání je totiž nejlepší způsob, jak můžete ovlivnit politické a ekonomické prostředí," řekl litevský premiér. A jak to vypadá v praxi? Jaké hodnoty by chtěli studenti přenést do Běloruska?

„Ideologickou svobodu. U nás v Bělorusku pořád platí postsovětský způsob myšlení. Ve školách, na úřadech jsou dodnes takzvaní ideologičtí pracovníci. To je absurdní," tvrdí Ihar.

A studentka Maryja by si do Běloruska vzala svobodu názoru, myšlení a možnost se veřejně kriticky vyjadřovat na adresu politiků. To jí totiž v Bělorusku chybí.


Zvětšit mapu

Petr Vavrouška, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme