Exilový vůdce Čečenců Zakajev je na svobodě

Exilový vůdce Čečenců Achmed Zakajev je volný. Rozhodl o tom varšavský soud, který tak nevyhověl žádosti prokuratury o uvalení vazby. Zakajev dorazil do Polska na Světový kongres čečenského národa a na základě mezinárodního zatykače ho zadržela polská policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čečenský exilový vůdce Achmed Zakajev byl zadržen v Polsku | Zdroj: ČTK

Soud ve velmi zrychleném řízení rozhodl, že Achmed Zakajev nemusí do vazby a je volný. Hlavní roli sehrál fakt, že Zakajev má azyl ve Velké Británii a jeho status politického uprchlíka platí tedy v rámci celé Evropské unie.

K propuštění zřejmě přispělo i to, že podobně v jeho prospěch už v minulosti rozhodly Dánsko a právě Velká Británie. Ty totiž před osmi lety označily důkazy Moskvy o údajné teroristické činnosti Zakajeva za nedostačující.

Stejné argumenty poslala ruská strana do Polska i tentokrát. Požadavek Moskvy o vydání Zakajeva tak vyšel zcela naprázdno.

Zakajev poděkoval Polákům za podporu a slíbil, že se určitě zúčastní Světového kongresu čečenského národa, který se koná nedaleko Varšavy. Podle jeho slov je to dnes jediné místo, kde se dá otevřeně mluvit o problémech současného Čečenska.

Petr Vavrouška, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme