Existuje ještě rivalita mezi Francouzi a Angličany?

Animozita mezi Angličany a Francouzi je příslovečná, ale zároveň nikterak nebrání v tom, aby se Angličané usazovali ve Francii a naopak. Ve Francii v těchto dnech vychází knížka "Pomoc, Angličané nás zavalují."

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bazilika Sacré Coeur

Bazilika Sacré Coeur | Foto: europa.eu.int

Když nedávno na internetové stránce BBC probíhala debata o vztazích mezi Brity a Francouzi a jejich vzájemné údajné animozitě, ozvalo se několik Skotů, kteří poukazovali na skutečnost, že zatímco Angličané ve Francii nejsou příliš populární, rozhodně to nelze říci o Skotech. Skotsko totiž s Francií uzavřelo před mnoha lety spojenectví, jemuž se říká stará aliance, a ta se prý dodnes projevuje ve vzájemné náklonnosti mezi oběma národy.

A na tom něco je. Podle odhadů se ve Francii usadilo natrvalo kolem půl milionu Britů, zatímco Francouzů ve Spojeném království žije necelých tři sta tisíc. Když nedávno vévoda westminsterský koupil v Paříži proslulý bleší trh zvaný Clignancourt, Francouzi o tom hovořili jako o britské invazi. Některé vesnice ve Francii mají britskou menšinu.

Mezi Angličany, kteří tráví ve Francii nemálo času, je i rocker Mick Jagger, který má usedlost u Amboise na Loiře a pochvaluje si skutečnost, že se tam snadno pohybuje in cognito. Pochlubil se novinářům, že jednou se s ním dal do řeči majitel místního zámku a ptal se ho: "A čím se živíte, mladý muži?"

Mezi britskými usedlíky ve Francii je rodina Quinneyů, která emigrovala z Londýna do oblasti Bordeaux před šesti lety. Koupili si tam zámek s vinicí a dnes dodávají víno do londýnských restaurací Gordona Ramseyho, což je přední britský šéfkuchař známý i televizním divákům. Autorem knihy "Pomoc, Angličané nás zavalují" je José-Alain Fralon. Poukazuje na to, že Angličané mají ve Francii vlastní letiště, vlastní noviny, restaurace, tu a tam dokonce i vlastní francouzské manželky.

Podle Fralonova názoru britská invaze značně poškozuje vztahy mezi oběma národy. To je ovšem názor, s nímž se nutně neslučují všichni. Polemizuje s ním do určité míry i recenzent Fralonovy knihy v nedělním listě The Sunday Times, který se soustřeďuje na pozitivní stránky života Britů ve Francii. Mezi jiným zaznamenává, že díky přílivu Britů do země bují i francouzský kriket. Ovšem tato informace mě ponechává chladným - účinek kriketu na mou osobu mohu srovnat s účinkem spacího prášku.

Autor jiné knihy o anglo-francouzských vztazích, Christian Roudaut, dospěl k závěru, že většina Francouzů vůči Britům nepociťuje ani palčivou animozitu ani hlubokou náklonnost. A to mi připadá jako nejvyrovnanější popis reality.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme