Existují obavy z úplného stažení spojenců z Afghánistánu

Když prezident Barack Obama před pár dny oznámil plán na postupné stahování amerických vojáků z Afghánistánu, začali balit rychle, ale organizovaně kufry i ostatní spojenci. Odejít se chystají Francouzi, Němci, Britové. Také zástupci Česka, které se zatím drželo hesla „spolu dovnitř spolu ven“, oznámili, že stahování našeho kontingentu začne už koncem roku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci afghánské armády přijíždějí na vojenské letiště v Kábulu

Vojáci afghánské armády přijíždějí na vojenské letiště v Kábulu | Zdroj: Reuters

Stahování až 500 vojáků z Afghanistánu by podle britského listu the Sunday Times měl tento týden oznámit také britský premiér David Cameron a podle německého týdeníku Der Spiegel chce i německá vláda na konci roku významně snížit počet příslušníků bundeswehru působících v Afghánistánu.

Téma odchodu německých vojáků je podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Německu Jaroslava Šonky důležité dlouhodobě. Německo má totiž parlamentní armádu a veškerá rozhodnutí o jejím nasazení musí připravovat mnohem déle.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo v Německu Jaroslav Šonka a bývalý velvyslanec v Pákistánu a Afghánistánu Petr Přibík ve Světě o osmé

Většina německé veřejnosti je proti zásahům bundeswehru v zahraničí, stále tam ještě panuje určitý pacifismus pramenící z prohrané druhé světové války a následných těžkostí při sestavování německé armády.

„Na druhou stranu vláda hledá popularitu argumentací, že je nutné vybudovat v Afghánistánu civilní správu a nahradit vojenské jednotky rozvojovou pomocí,“ dodává Šonka.

Němečtí vojáci se zpočátku zapojovali také do rozvojových misí – pomáhali například instalovat pumpy a podobně. Protože se však situace v Afghánistánu radikalizovala a jednotky Al-Káidy působí na menších územích, zato radikálněji, rozvojová pomoc může probíhat bez vojenské ochrany jen na některých místech.

„Dnes se i armáda musí velmi chránit a někteří exponenti rozvojové pomoci říkají, že jim armáda spíš škodí, než aby je chránila,“ tvrdí Šonka.

Za 3 roky je příliš brzy, tvrdí bývalý velvyslanec

Podle bývalého českého velvyslance v Pákistánu a Afghánistánu Petra Přibíka je rok 2014 pro odchod všech zahraničních vojáků příliš brzkým datem. „Je to nejhorší datum a musí se změnit. Ani afghánská policie, ani vojáci nebudou schopni ubránit klid a mír v zemi,“ upozorňuje.

Barack Obama chce prý tímto rozhodnutím pouze vyhrát volby. „Buď Obama znovu vyhraje a pak se může zamyslet znovu a říci: ‚Afghánská policie a armáda zatím nejsou tak daleko.‘ Kdyby vyhrál republikán, nevíme, co se stane. Jisté je, že bychom chtěli odejít, ale nemůžeme ponechat obyvatelstvo na vůli a nevůli Talibanu, který mezitím zesílí,“ varuje.

Petr Přibík, bývalý velvyslanec v Pákistánu a Afghánistánu | Foto: Alžběta Švarcová

Odchod spojeneckých vojáků přivítal afghánský prezident Hamíd Karzáí. Přibík v tom vidí pouze cílenou propagandu: „Myslím si, že Karzáí je vyčerpán a chce nějakým způsobem vyřešit situaci a umožnit Talibanu, aby se vrátil, alespoň zpočátku umírněně.“

Američané se údajně snaží vyjednávat s takzvanými umírněnými Táliby – jestli se oni budou podílet na uklidnění situace, záleží podle Přibíka na tom, zda vydrží zachovat nové pořádky do roku 2012, než odejdou první Američané.

„Nebo jestli začnou na územích, která kontrolují zavádět právo šaríja, omezí práva žen, které dnes sedí v parlamentu a v místních zastupitelských orgánech, zavřou školy a tak dále,“ dodává.

Stažení české vrtulníkové jednotky kvůli opravám už dříve avizoval náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Češi mají v Afghánistánu letos 720 vojáků, v druhé polovině příštího roku jich bude asi 520. Velení spojeneckých vojsk v Afghánistánu počítá s tím, že v roce 2014 předá vládu nad zemí tamním autoritám a také ozbrojeným složkám. S tím podle ministra obrany Alexandra Vondry počítá i česká armáda.

Tomáš Pavlíček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme