Exkluzivně přímo z Koreje: Obyvatelé ostřelovaného ostrova se pomalu vracejí domů

Na jihokorejský ostrov Jonpchjong vybombardovaný severokorejskými jednotkami se pomalu vracejí jeho obyvatelé. Z celkového počtu 1800 jich na sporné námořní hranici žije nyní pouze 300. Ostrov byl evakuován před dvěma měsíci po bombardování severokorejskými jednotkami, mnozí lidé se nemají kam vrátit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostrov Jonpchjong. Sporná námořní hranice mezi Severní a Jižní Koreou | Foto: Robert Mikoláš

Asi dvacet provizorních obydlí bylo postaveno v areálu místní základní školy. Hned vedle nich se nachází vstup do krytu, na kopcích stojí vojenské pozorovatelny. Severokorejské jednotky se nacházejí pouhých dvanáct kilometrů odtud.

Domky jsou stísněné, nabízejí jen to nejnutnější vybavení. V některých žijí i čtyř až šestičlenné rodiny. S obyvatelkou jednoho z nich, paní Če Do-hwa, hovořil východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš. V osudný listopadový den prý pracovala v okolních kopcích, když najednou uslyšela střelbu:

Přehrát

00:00 / 00:00

Východoasijský zpravodaj ČRo Robert Mikoláš natáčel na jihokorejském ostrově Jonpchjong

„Vojáci říkali, že budou mít cvičení, a já šla pracovat. Potom jsem uslyšela dva nebo tři cvičné výstřely a nějaký další. Ale ten už byl zcela jiný, a protože jsem prožila Korejskou válku, tak vím. Byl to opravdu silný výbuch a já si říkala, že něco není v pořádku. A když explozí přibývalo, dostala jsem velký strach,“ vzpomíná.

Rychle prý běžela zpět, její domov už ale neexistoval. Zbyly z něj pouze ohořelé trosky. Takových vypálených míst je podle pana Paka Sung-i na Jonpchjongu hodně.

Paní Im Kong-hi vypráví, jak po odjezdu z ostrova přespávala v sauně, poté v pronajatém panelovém bytě a nyní se připravuje na návrat domů. Dalších útoků se nebojí: „Žila jsem tady od deseti let, tak nemám strach. Jen kamarádi mi chybí, protože moji sousedé z ostrova odjeli pryč.“

Ostrov Jonpchjong. Sporná námořní hranice mezi Severní a Jižní Koreou | Foto: Robert Mikoláš

I ostatní obyvatelé Jonpchjongu říkají, že tady je přece jejich domov, přestože nepřítel doslova číhá za humny.

Před dvěma měsíci vypálily komunistické jednotky celkem 170 střel a třetina z nich dopadla na civilní objekty, vůbec poprvé od konce Korejské války. Při útoku zahynuli čtyři lidé, z toho dva civilisté, dalších devatenáct osob utrpělo zranění.

Jihokorejské úřady proto obyvatele Jonpchjongu evakuovaly, zpět se zatím vrátilo jen pár desítek z nich.

Robert Mikoláš, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme