EXKLUZIVNĚ: Ruská policie zadržela 10 lidí, kteří v Moskvě přišli připomenout okupaci Československa

Ruská policie zadržela 10 lidí, kteří si přišli na Rudé náměstí v Moskvě připomenout okupaci Československa v roce 1968. Je to právě 45 let ode dne, kdy se na stejném místě sešlo 8 statečných, kteří protestovali proti vpádu ruských vojsk do tehdejšího Československa. Svědectví jedné ze zadržených získal Český rozhlas.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srpen 1968 - Prolomení barikád u Českého rozhlasu sovětskými okupanty, Praha, Vinohradská třída

Srpen 1968 - Prolomení barikád u Českého rozhlasu sovětskými okupanty, Praha, Vinohradská třída | Foto: Oldřich Bečvář

„Přišli jsme tam, abychom připomněli události. Roztáhli jsme plakát za vaši a naši svobodu,“ líčila překladatelka a bohemistka Nina Falkovská. V okamžiku, kdy s ní Český rozhlas mluvil, byla právě na policejní stanici v Moskvě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svědectví zadržené Niny Falkovské z Moskvy

„Za několik minut reagovali, ale řekli jsme jim, že tady budeme stát pět minut a pak že odejdeme. Stáli jsme tam víc času, než to bylo v 68. roce. No, ale potom nás stejně zadrželi,“ doplnila Falkovská.

„Teď je situace taková, že mužům už zabavili všechny věci, bez účasti nezúčastněných svědků, jak by se to mělo dělat, a už jsou v cele. My tady čekáme, takže nám ještě mobily nezabavili,“ dodala.

Po pár hodinách s Českým rozhlasem mluvila znovu. „Dostáváme předvolání k soudu na 29. Všem hrozí pokuta, asi 20 tisíc korun. Je to porušování pravidel veřejného shromáždění, ale samozřejmě to žádné veřejného shromáždění nebylo,“ řekla Falkovská.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nina Falkovská mluví s Českým rozhlasem i poté, co dostala předvolání k soudu

Myslela si prý, že tentokrát je nezatknou. „Když přišli, tak jsme jim vysvětlili, že to není politická akce proti něčemu, ale že chceme připomenout výročí, kdy se uvědomělí občané postavili proti okupaci Československa. A že je prosíme, aby nás tady nechali aspoň pět minut. ale potom nás začali zadržovat,“ dodala překladatelka.

Mezi zadrženými byl třeba i bratranec Vadima Deloného, který se účastnil demonstrace v roce 1968. Jak Falkovská dodala, nebyla to předem ohlášená akce, protože nic takového na Rudém náměstí není možné.

Karla Schwarzenberga zatčení účastníků vzpomínkové akce k srpnu 68 nepřekvapilo. Podle bývalého ministra zahraničí a předsedy TOP 09 se prezident Vladimir Putin vždy stavěl k éře Sovětského svazu pochvalně.

Tehdejší protestující zůstali roky ve vězení

Podle Schwarzenberga se proto nedá očekávat ani to, že by srpnovou okupaci Československa někdy odsoudil. „V dnešním stavu Ruska, kdy prezident Putin vede konsekventně a odhodlaně Ruskou federaci zpět do autokratických dob, se tomu vůbec nedivím,“ řekl Schwarzenberg.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Českého rozhlasu Plus Libor Dvořák ve Víkendové Radiožurnálu

Událost v Hovorech z Lán komentoval také prezident Miloš Zeman. „Pokud by je zatkli proto, že připomínali výročí sovětské okupace, tak bych to považoval za velmi chybné,“ poznamenal.

Jestli jsou za zatýkáním v Moskvě politické motivy, je pro poslance Jiřího Dolejše z KSČM postup policie absolutně nepřijatelný. Dnešní události na Rudém náměstí jsou pro něj překvapením. „Rusko se po roce 1990 omluvilo za okupaci v roce 68, proto by to bylo v rozporu s tímto politickým postojem, který, doufám, stále platí,“ zdůraznil.

Také poslanec ODS Jan Bauer zdůrazňuje, že současné Rusko není Sovětský svaz. I proto ho dnešní události na Rudém náměstí šokovaly: „Něco to vypovídá o stavu dnešní demokracie v Rusku.“

25. srpna 1968 se na Rudém náměstí sešlo 8 lidí, kteří proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa protestovali. Všichni byli zadrženi a následně ve vězení, pracovních táborech nebo v psychiatrických léčebnách strávili mnoho let. Mezi nimi byla i Natalie Gorbaněvská, která se manifestace zúčastnila i dnes.

„Nina Gorbaněvská je zasloužilá sovětská disidentka, básnířka, která Českou republiku několikrát navštívila. Dlouhá léta žila v Paříži a pokud se nemýlím, žije tam i dnes. Ale teď zřejmě považovala za svou povinnost jet do Moskvy a učinit tam to, co se svými devíti kolegy učinila,“ doplnil komentátor Českého rozhlasu Plus Libor Dvořák.

Gorbaněvská dnes zadržena nebyla. Jak řekla Českému rozhlasu Falkovská, ruské úřady nejsou tak hloupé, aby zatkly právě Natálii Gorbaněvskou. Ta tak mohla vystoupit v opoziční televizi TV Dožď, kde se jí ptali, jak protest policie ukončila v roce 1968.

„Milicionáři tehdy nebyli vůbec vidět. Ale ve chvíli, kdy demonstranti rozvinuli plakát, se najednou objevili. Bylo to jakoby vyskočili z útrob země. Milicionáři tehdy demonstranty bili a trhali plakáty. Seběhli se z různých směrů, později se ukázalo, že částečně šlo o lidi, kteří měli střežit pořádek na Rudém náměstí. Poté, co se začali sbíhat zvědavci z okolí, jeden ze zasahujících zavelel, aby nás přestali bít," uzavřela Gorbaněvská.

Invaze vojsk Varšavské smlouvy | Foto: Michal Jindra

Zuzana Vlčková, Jan Herget, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme