EXKLUZIVNĚ: Studenti v Egyptě chystají další postup vůči generálům

Zítra uplyne rok od chvíle, kdy egyptský prezident Husní Mubarak odešel po třiceti letech z nejvyšší funkce. Donutily ho k tomu krvavé protesty v ulicích a hlavně tlak generálů, kteří mu pod tíhou okolností vypověděli poslušnost. Jenže namísto rychlého příchodu svobody a prosperity se před obyvateli nejlidnatější arabské země vynořily nové problémy. Nejsilněji je slyšet hlasy, že revoluce dosud neuspěla právě proto, že Mubaraka nahradil vojenský režim.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypt znovu zachvacují protesty

Egypt znovu zachvacují protesty | Zdroj: Reuters

„Jsem členem hnutí ‚Mládež za spravedlnost a svobodu‘. Chystáme akce na pátek a sobotu. Jsme proti tomu, aby Nejvyšší vojenská rada vedla Egypt. Požadujeme volbu civilního prezidenta a potom sepsání ústavy bez zásahů armády. Aby si generálové do ústavy nevkládali věci ve svůj prospěch, například ohledně rozpočtu. Celé to musí být transparentní,“ říká pětadvacetiletý Šaríf.

Mladík pracuje jako interní auditor u velké firmy a jak říká, je za vodou. Přesto přišel sem do starého činžáku v centru Káhiry na schůzku revolucionářů. Porada je pouze pro zvané. Ve vzduchu je ale přesto cítit obava, že tu mohou být také informátoři nebo provokatéři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček byl v Káhiře u schůzky, kde studentští vůdci chystali další postup vůči generálům

Mluví se o stávce chystané na sobotu, kdy jednak začíná vysokým školám letní semestr a jednak bude první výročí pádu bývalého prezidenta Mubaraka.

Jedna slečna navrhuje, aby vysokoškoláci oslovili také učně, jako budoucí dělníky. Hlavní koordinátor mimochodem nejprve všechny upozornil, že se každý musí hlásit o slovo a že nestrpí žádné zdržování a překřikování.

„Většinou jsme studenti z různých univerzit a vymýšlíme, jak by měla stávka vypadat. Spojujeme různé revoluční skupiny z jednotlivých vysokých škol. Vymýšlejí se tu a koordinují také hesla na transparenty a podobně. Ale teď jde hlavně o podobu stávky. Třeba já tady za Vysokou školu technologickou navrhuji, abychom letní semestr zahájili ne tuto sobotu, ale až o týden později,“ poznamenává Muáiz Mahmúd.

Stávka možná bude neomezená

Mluví o stávce, někteří účastníci konspirační schůzky ale nahlas uvažují, jestli nebude lepší říkat občanská neposlušnost. Každopádně co se tady domluví, tím by se měly od soboty teoreticky řídit desetitisíce egyptských studentů.

„Nemůžeme se shodnout, jestli máme vyhlásit třídenní stávku, nebo neomezenou! Jde o to, že když ji předem v novinách označíme jenom za třídenní, řadu účastníků to odradí. A navíc si vedení našich škol řekne: ‚Tak to je dobré, nebudeme si té stávky všímat, však oni studenti zase za tři dny přijdou,‘“ upozorňuje studentka.

Zdá se, že také z egyptských revolucionářů se rychle stávají protřelí politici a dost možná i populisté. „Takže možná vyhlásíme, že je stávka časově neomezená. A každý večer budeme vyhodnocovat, jestli v ní pokračovat. Podle toho, kolik lidí se připojí a jaký to má ohlas,“ dodává mladá žena.

Zdejší cesta ke svobodě tedy nejsou jenom krvavé potyčky v ulicích. Před rokem už se Egypťané při revoluci namířené proti Mubarakovi naučili, že někdy je potřeba hlavně rozvaha. Teď ji používají proti vládnoucím generálům.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme