Svědectví z Houstonu: Na pomoc nám přišli i Mexičani, hlavní je zajistit lidem bezpečí

Zaplavená ulice v texaském městě Dickinson | Foto: Rick Wilking | Zdroj: Reuters

Hurikán Harvey vyhnal z domovů desetitisíce Američanů a desítky jich připravil o život. Naděje mnohých se v zasažených místech upírají k záchranářům a humanitárním pracovníkům. Janelle Eli, šéfka mezinárodní komunikace Amerického červeného kříže pro server iROZHLAS.cz popisuje, jak lidé situaci zvládají, a proč nelze Harveyho srovnávat s dvanáct let starým hurikánem Katrinou.

Exkluzivně Praha / Houston Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak v současnosti vypadá situace v zasažených oblastech?
Podle odhadů hledalo v pondělí v noci pomoc v 45 centrech v Texasu asi 17 tisíc lidí. Jsou to předběžná čísla. Myslíme, že ta skutečná mohou být ještě vyšší. Počet zasažených lidí je obrovský.

Dvojice v záchranném centru Amerického červeného kříže | Foto: Louis DeLuca | Zdroj: ČTK/AP

Texaské úřady odhadují, že své domovy muselo opustit přes 30 tisíc lidí a pro dalších 725 tisíc v tuto chvíli (rozhovor vznikal v noci na středu SELČ - pozn. red.) platí příkaz k povinné evakuaci. Pořád prší a záchranné práce tak probíhají každou hodinu.

Kolik pracovníků Červeného kříže na místě zasahuje?
Na místě máme zhruba 1000 dobrovolníků a právě v těchto chvílích posíláme další na pomoc. Červený kříž má zkušené specialisty po celém světě a jeho mexická pobočka nám nabídla pomoc, přidá se k nám tak 33 dobrovolníků z Mexika. Budou pomáhat v záchranných centrech, distribuovat pomoc, a pomáhat španělsky mluvícím přeživším. Jsme na tuhle spolupráci opravdu pyšní.

Záplavy, které nemají obdoby. V Houstonu přibývá obětí, přehrady se plní a prší dál

Číst článek

Je momentálně prioritou evakuace?
Rozhodně, udržet lidi v bezpečí je naše prvořadá priorita. To znamená pátrání a záchranné práce v zasažené oblasti a ujištění se, že lidé mají kde zůstat a co jíst.

Sousedi pomáhají sousedům

Jak lidé v Texasu a Louisianě situaci zvládají?
Jsou odolní, to je jisté. Každý ale na katastrofy reaguje odlišně. V některých našich centrech jsme viděli lidi, kteří byli pokojní a šťastní, že jsou se svými rodinami v bezpečí. Je ale bez pochyb, že prožití takové katastrofy zanechá stopy.

Sedmapadesátiletá Phylis Bookerová před záchranným centrem Červeného kříže v texaském Aldine, kde se s rodinou ukrývá před hurikánem | Foto: Peter Henderson | Zdroj: Reuters

Je velice těžké nevědět, co se stalo s vaším domem nebo muset narychlo utíkat. Lidé se s tím snaží vyrovnat a myslím, že před sebou mají ještě těžkou cestou, ale Červený kříž na ní bude, aby pomohl s přístřeším a jídlem, ale také s lidskou podporou.

Je nějaký příběh, o který se s vámi podělili například kolegové přímo z místa?
Je ohromující vidět, jak v čase krize sousedi pomáhají sousedům. Vidíme to znovu a znovu v Texasu i v Louisianě.

Jeden příklad – máme dobrovolnici, která se chystala do práce v záchranném centru, a když už odcházela, všimla si, že se jim do domu valí voda. Její rodina šla do horního patra a byli sice mokří, ale jinak v pořádku a věděli, že budou zachránění. Šla tedy do záchranného centra - i přesto, že se bála o svůj domov, chtěla jít pomoct. Je to jeden z mnoha příběhů o tom, jak si tam sousedé navzájem pomáhají.

Dobrovolníci Amerického červeného kříže v centru naplněném lidmi, kteří utíkají před hurikánem | Foto: Nick Oxford | Zdroj: Reuters

Dá se říct, jak dlouho bude vaše pomoc potřeba?
To momentálně nejde odhadnout. Bouřka pořád trvá, ale lidé budou potřebovat pomoc také při návratu zpátky ke svým životům a do normálu.

Mnozí srovnávají hurikán Harvey s hurikánem Katrina, který zasáhl New Orleans v roce 2005. Jaké jsou podle vás ve srovnání?
U nás se říká, že pokud jste viděli jednu katastrofu, viděli jste jednu katastrofu. I přes podobnosti jako je množství deště nebo typ neštěstí je tohle jiné, protože lidi, které to zasáhlo, jsou jiní a vyrovnávají se s tím jinak.

V tuto chvíli se soustředíme na to, co se děje, abychom pomáhali lidem. Myslím, že v budoucnu budeme mít více času na reflexi, ale v tuhle chvíli se soustředíme jenom na katastrofu.

Eva Mošpanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme