Exkluzivní rozhovor s Madelaine Albrightovou při odhalení památníku V. Havla ve Washingtonu

Václav Havel má své památné místo ve Washingtonu. Lavička v kampusu Georgetownské univerzity má připomínat osobnost zesnulého prezidenta, který se v USA stále těší obrovské popularitě a respektu. Při odhalení památníku na něj vzpomínala i jeho přítelkyně, bývalá americká ministryně zahraničí Madelaine Albrightová v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas a Českou televizi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Madelaine Albrightová ukazuje brož s Václavem Havlem

Madelaine Albrightová ukazuje brož s Václavem Havlem | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

Jen málokterý český příběh fascinuje Spojené státy tak, jako osud někdejšího prezidenta Václava Havla. Dramatik, disident, vůdce sametové revoluce, ochránce lidských práv a hlava státu by tento týden oslavil 77. narozeniny. Mnohé z rolí, kterými v životě prošel, připomíná ve Washingtonu právě v těchto dnech „Festival vzájemných inspirací.“

Vůbec poprvé v historii proslulé Georgetownské univerzity má zahraniční politik v kampusu své památné místo. Studenti, akademici i běžná veřejnost na Václava Havla mohou zavzpomínat na památné lavičce. Usedla na ni i bývalá americká ministryně zahraničí a přítelkyně Václava Havla Madelaine Albrightová.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Madelaine Albrightovou za Český rozhlas mluvila zpravodajka Lenka Kabrhelová

„Pro mě to znamená moc. Zaprvé učím v Georgetownské univerzitě a bydlím kousek odsud. A vždy mě těšilo, když byl Václav Havel u mě v domě. Všechny ty vzpomínky, jaký byl opravdu báječný, srdečný člověk. Jako Česka jsem byla hrdá na to, že takového člověka znám a že byl prezidentem České republiky. A je to krásné, hezké lavičky a ten strom,“ pochvaluje si Madelaine Albrightová v kampusu univerzity, k jejímž studentům mluvil Václav Havel během návštěv Spojených států hned dvakrát.

Jak někdejší ministryně zahraničí vzpomíná, americkou veřejnost i politiky si počátkem 90. let tehdy novopečený prezident získal okamžitě – skromností, poctivostí a velkorysostí:

V areálu washingtonské Georgetownské univerzity odhalili památník Václavu Havlovi

Číst článek

„Lidi na něho pořád myslí.“ Připomíná Havlův projev Kongresu, kdy hovořil o potřebě, aby se nezvrátily reformní snahy v tehdejším Sovětském svazu. Analytička a profesorka Georgetownské univerzity tak poukázala na slavný projev Václava Havla v Kongresu při jeho první návštěvě Washingtonu.

Podle Madelaine Albrightové je Václav Havel bez pochyb nejznámějším Čechem ve Spojených státech. Jak si vysvětluje potřebu řady českých politiků se od jeho odkazu a myšlenek distancovat?

„Já tomu vůbec nerozumím. Nerada se míchám do české politiky. Ale když má národ takovou vzácnou osobu, respektovanou ve světě, tak mě to mrzí. Pro mě to, že se sametová revoluce stala, bylo něco báječného. Nerozumím, proč by si lidé nemysleli, že Václav Havel je jeden z nejdůležitějších lidí pro svět 20. století,“ dodává Madelaine Albrightová.

Podle ní je odkaz Václava Havla relevantní ve Spojených státech i dnes – v době, kdy americkou politikou otřásá rozpočtová krize a neschopnost demokratických a republikánských zákonodárců se dohodnout.

"Myslel na to, aby se člověk díval na věci vždy v ' botách někoho jiného‘, aby tomu rozuměl a že kompromis je něco důležitého. Asi by si myslel, že je to trochu absurdní, udělal by z toho dobrou hru. Když o tom čtu každý den, asi i já bych z toho mohla napsat nějakou hru,“ s úsměvem uvedla v rozhovoru pro Český rozhlas a Českou televizi Madelaine Albrightová.

Lenka Kabrhelová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme