Exkluzivní rozhovor s vůdcem afghánské opozice

Afghánistán čekají v sobotu parlamentní volby - teprve druhé za posledních 40 let. A jak v rozhovoru pro Český rozhlas zdůraznil lídr afghánské opozice Abdulláh Abdulláh ‘pro budoucnost země je toto hlasování klíčové‘. V Kábulu s ním mluvil zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Marek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abdulláh Abdulláh, odstupující kandidát na post afghánského prezidenta.

Abdulláh Abdulláh, odstupující kandidát na post afghánského prezidenta. | Foto: AFP

Abdulláh Abdulláh je někdejší ministr zahraničí Afghánistánu a loňský vyzyvatel současného prezidenta Hamída Karzáího v boji o prezidentskou funkci. Neuspěl a teď vede afghánskou opozici. „Sobotní volby jsou testem demokratického procesu. Pokud budeme znovu svědky rozsáhlých volebních podvodů, bude to mít negativní dopad na celou společnost,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas.

„Chtěl bych věřit tomu, že se nebude opakovat stav z loňských prezidentských voleb. Situace se ale stále zhoršuje. Z volebních machinací nevyvodil nikdo žádnou odpovědnost. Naopak, na klíčových postech sedí dál stejní lidé, kteří se na podvodech podíleli,“ upozorňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s vůdcem afghánské opozice Abdulláhem Abdulláhem natočil den před parlamentními volbami zvláštní zpravodaj ČRo v Kábulu Jaromír Marek.

Abdulláh Abdulláh mluví z vlastní zkušenosti. V loňských prezidentských volbách se měl s obhájcem postu Karzáím utkat ve druhém kole. Jeho naděje na vítězství byla velká. Protože ale úřady nebyly sto zajistit férový průběh druhého kola voleb, odstoupil.

Vláda žije v izolaci

V prezidentském paláci zůstal na dalších pět let Hamid Karzaí - muž, který vede zemi už od pádu Talibanu v roce 2001. A podle Abdulláha Abdulláha ji vede špatně. Ten upozorňuje, že ani po devíti letech se bezpečnostní situace v Afghánistánu nezlepšuje. Právě naopak:

„Propast mezi lidmi a vládou se zvětšuje. Ti co nechtějí mír a bezpečí jen využívají stále větší nespokojenosti lidí. Vláda žije v izolaci, vinou korupce a špatných rozhodnutí. Neexistuje jasná vize, která by lidi sjednotila. Ani loňské volby legitimitě vlády příliš nepomohly.

Radikálům nahrává i mezinárodní situace, podpora Talibanu z Pákistánu i vojenská strategie v Afghanistánu, která má na vině řadu obětí z řad civilistů.“

Lidé se bojí Talibanu

S doktorem Abdulláhem, původní profesí očním lékařem, se redaktor Jaromír Marek setkal v jeho sídle v centru Kábulu. Místnost vyhrazenou pro rozhovor, střežilo několik mužů se samopaly. Abdulláh Abdulláh je kultivovaný politik. Svoji válečnickou minulost ale nezapře. Vždyť po boku velitele Severní alianace Masooda bojoval proti sovětským vojskům i Talibanu. A proti Talibanu je podle svých slov připraven bojovat i dnes.

„Prezident Karzáí chce vyjednávat s Talibanem... ale co to znamená? V ideologických otázkách nemůžeme najít kompromis. Taliban chce vytvořit v této zemi islámský emirát. Už jednou se o to pokusil a teď se k tomuto modelu v některých oblastech Afghansitánu zase vrací,“ říká.

Řešením je podle něj sjednotit národ ve jménu společného zájmu: „Izolovat všechny, kdo útočí na stát. Místo toho slyšíme o mírových rozhovorech s Talibanem. Spíše jsou to ale rozhovory o rozhovorech,“ říká a dodává:

„Nejsem proti jednání, ale mělo by být jasně řečeno čeho chceme dosáhnout. Chceme vrátit zemi zpět do rukou Talibanu nebo izolovat ty, co chtějí zničit náš stát?“

„Poselství prezidenta Karzáího je zmatečné. Zeptejte se lidí na ulici, řeknou vám, že mají strach, že se Taliban znovu vrátí k moci. A neméně zmatení jsou i naši spojenci ve světě,“ říká den před parlamentními volbami vůdce afghánské opozice Abdulláh Abdulláh v rozhovoru s naším zvláštním zpravodajem v Kábulu Jaromírem Markem.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme